Yurtlar 8 yılda yatırımı çıkarıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

03 Nisan 2018

Yurtlar 8 yılda yatırımı çıkarıyor

Avrupa ve Amerika’nın yükselen gayrimenkul yatırımı ‘öğrenci yurtları’ Türk yatırımcının da gündeminde. Erkanlı Grup Başkanı Rıza Erkanlı, “Gayrimenkul sektöründe yatırımın geri dönüşü 20-25yılı buluyor. Bizde ise 8yıl” diye konuştu.

ERKANLI Grup, yatırım geri dönüş oranlarının 20-25 yıla çıktığı gayrimenkul sektöründe, 8 yılın sonunda karlılık vaad ediyor. Maden ve eneıji sektörlerinden çıkıp, gayrimenkule odaklanan Erkanlı Yapı, bu sektör içinde de sadece öğrenci evlerine yatınm yapma karan aldı. Gayrimenkul sektörü içinde uzmanlaşacakları spesifik bir alan seçmek istediklerini ve bu doğrultuda fizibiliteler yaptıklarım vurgulayan Erkanlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Erkanlı, “Gördük ki Türkiye’de 7 milyon yüksek öğrenim öğrencisi var. Bunlann yansı tam zamanlı. Ve bu kadar üniversite öğrencisi varken, Türkiye’deki resmi ve özel öğrenci yurtlannın toplam kapasitesi sadece 900 bin kişi. Yani 2.5 milyonun üzerinde bir açık söz konusu. Diğer yandan Türkiye’de sürekli yeni üniversite açılıyor” diye anlattı.

AMERİKA’DA YAYGIN
Türkiye’deki mevcut yurtlann çok nitelikli olmadığına dikkat çeken Erkanlı, “Yurtlar Avrupa’da ve Amerika’da son yılların en fazla tercih edilen gayrimenkul yatırımı. Biz Türkiye’de de iyi projelere ihtiyaç olduğunu tespit ettik. Ve Amerika’nın bu konuda en iyilerinden biri olan Asset Campus’le bir ortaklık anlaşması imzaladık. 118 bin öğrenciye hizmet veren Asset’in en önemli özelliği yaşayan kampusler oluşturması” ifadelerini kullandı.

KAMPUS GİBİ PROJE
Sektöre Univa markasıyla girdiklerini ve ilk anlaşmayı Sakarya Üniversitesi’yle yaptıklarını vurgulayan Erkanlı, “Burada okula yakın mesafedeki yurtlar öğrenci talebinin ancak yüzde 37’sini karşılıyor. Biz de üniversitenin hemen yanında 28 bin 500 metrekarelik bir arsada lokasyon kurduk. Burada Türkiye’de kampus şeklinde dizayn edilmiş ilk öğrenci evi projesini hayata geçiriyoruz” şeklinde konuştu.

450 milyon lirayı bulacak
SAKARYA’DA 150 milyon liralık yatırımla toplam 808 adet 45 metrekarelik öğrenci evi yapacaklarını ifade eden Erkanlı, Sakarya’dan sonra 3 projenin daha gündemlerinde olduğunu vurguladı. Rıza Erkanlı, söz konusu 4 yatırımın toplamda 450 milyon TL’yi bulacağını, 5 yıl içinde toplam 10 bin yatak kapasiteErkanlı, “İlk etapta 236 daire vardı. Neredeyse tamamı bitti. Bunların yüzde 55’i yabancı yatırımcıya gitti” dedi.

45 metrekarelik dairenin 138 binTL fiyatla satıldığını söyleyen Erkanlı, “Bir evden 2550TL kira toplayacağız. Bunun yüzde 40’ını işletme gideri olarak hesaplayıp, yatırımcıya 1550 TL kira ödeyeceğiz. Kira garantisi ise 870TL’ dedi. Erkanlı, Körfez bölgesinden yoğun talep aldıklarını vurguladı

GAYRİMENKULE alternatif bir yatırım imkanı sunduklarına dikkat çeken Erkanlı, sistemi şöyle anlattı: “Öğrenci evlerinin satışını yapıyoruz. Tapusunu da veriyoruz, ancak burada oturamıyorsunuz. Bizimle 20 yıllık bir işletme sözleşmesi yapıyorsunuz. Size ait daireleri öğrencilere kiralıyoruz. Size düzenli kira geliri sağlıyoruz.”

AKŞAM

Share
427 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.