Yerli Malzeme Kullanımına Sıfır Faizli Kredi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Yerli Malzeme Kullanımına Sıfır Faizli Kredi

Yurtdışında iş yapan müteahhitlerin Türkiye’den malzeme alması halinde Eximbank’tan sıfır faizli kredi verilecek. Açıklamayı Türkiye Müteahhitler Birliği’nin ödül töreninde konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2015 ve 2016’da dünyanın en büyük müteahhitlik firmaları listesine giren Türk şirketlerine dün ödüllerini verdi.

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin düzenlediği törende konuşan Erdoğan, Türkiye’ye yönelik ekonomik müdahale yapıldığını belirterek “Ciddi bir ekonomik sorun yok. Küresel şartların yansıması var. Biz de kendi programımızı uygulayacağız. Varlık Fonu bunlardan biridir. Kitabımızda geriye gitmek yok. Etkin politika uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi basın toplantısı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise müteahhitlere Türkiye’den inşaat malzemesi almaları halinde Eximbank’ın sıfır faizli kredi vereceğini, sadece Afrika ülkeleri ile sınırlı olmak üzere, yine yerli inşaat malzemesi alanların navlun bedellerinin ödeneceğini açıkladı.

TMB Başkanı Mithat Yenigün de yurtdışında işçi çalıştırmak için sosyal güvenlik desteği ve yasal düzenleme yapılması isteğini dile getirdi ve sektörün 45 yıldır, 113 ülkede 335 milyar doları aşan 9 bin projeyi tamamladığını belirtti. Yenigün, Türk müteahhitlik sektöründe de sorunlar gözlendiğini, yıllık 25-30 milyar dolar bandında olan iş üstleniminin 2016’da 10 milyar dolara indiğini kaydetti. Dış ülkelerde iş üstlenme için en önemli unsurun finansman götürmek olduğunu vurgulayan Yenigün, özellikle Sahraaltı Afrika ülkeleri için finansman desteğiyle rekabete girmenin önemine değindi.

Share
669 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.