Yerli Kömürde Dev İhale Kolin-Kalyon-Çelikler’in | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Yerli Kömürde Dev İhale Kolin-Kalyon-Çelikler’in

EÜAŞ’ın Çayırhan’da bulunan enerji üretim ve kömür rezerv alanlarının özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en düşük teklifi Kolin-Kalyon Enerji – Çelikler Ortak Girişim Grubu verdi. Konsorsiyum yerli kaynaklardan enerji üreteceği Çayırhan’a 1.1 milyar $ yatırım yapmayı planlıyor.
Yerli enerji politikasına büyük katkı sağlayacak dev ihalelerden biri dün gerçekleştirildi. Eneıji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın da daha önce birçok kez önemle işaret ettiği Elektrik Üretim AŞ’nin (EÜAŞ) Çayırhan’da bulunan enerji üretim ve kömür rezerv alanlarının özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinde en düşük teklifi megavatsaat başına 60.4 dolarla Kolin-Kalyon Enerji Çelikler Ortak Girişim Grubu verdi. 4 katılımcıyla başlayan ihalede megavatsaat başına 72 dolar olan tavan fiyatı indirmek için teklif verildi.

indergi-komur ocagi

Açık Eksiltme Usulüyle

İhale, ilk defa açık eksiltme usulüyle yapılan ihale olması nedeniyle de dikkat çekiyor. Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Bekir Emre Haykır’ın komisyon başkanlığında yapılan ihaleye, Fina Enerji Holding AŞ, IC İçtaş Enerji Yatırım Holding AŞ, Kolin-Kalyon Enerji – Çelikler Ortak Girişim Grubu ve Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat AŞ katıldı. Teknik olarak tamamlanan ihale, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) görüşüne sunulacak. Özelleştirme İdaresi Yüksek Kurulu’nun onayından sonra ihalede, en düşük teklifin geçerli olacağı birim fiyat üzerinden işletme hakkı devir sözleşmesi imzalanacak ve alıcıya devir gerçekleştirilecek. Söz konusu bölgede kurulacak tesisten üretilen elektriğe anlaşmadaki birim fiyat üzerinden 15 yıllık alım garantisi uygulanacağı belirtiliyor.

2 Bin Kişiye İstihdam

Kolin İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Celal Koloğlu, özelleştirme ihalesine en düşük teklifi veren katılımcı oldukları Çayırhan’da toplamda 800 megavatlık bir santral kurulacağını belirterek, “Burada 1.1 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirilecek. 500 kişi santralda, bin 500 kişi kömür çıkarma işleminde çalışmak üzere toplamda 2 bin kişiye istihdam sağlanacak” dedi.

KÖMÜRDEN enerji üretiminin hem cari açığın düşürülmesine hem de istihdama katkı sağlayacağına dikkati çeken Koloğlu, doğru zamanda, doğru yerde, doğru stratejide yapılan yatırımların daima başarıyla sonuçlandığını anlattı. Koloğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın ısrarcı olduğu yerli kaynaklardan enerji üreteceklerini aktardı.

HER konuşmasında yerli enerjinin altını çizen Enerji Bakanı Albayrak da, Çayırhan’la ilgili daha önce yaptığı açıklamalarda, “Ankara’nın Çayırhan bölgesine yerli kömürde milyar doların üzerinde yatırım yapılacak, Ankara’nın elektrik ihtiyacının üçte birini karşılayacak” demişti.

Share
1181 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.