Yerli Elektrikli Uçak Üretilecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

11 Kasım 2018

Yerli Elektrikli Uçak Üretilecek

Ulaştırma Bakanlığı, havacılıkta dünyanın önde gelen ülkeleriyle eş zamanlı olarak kritik teknolojileri Türkiye’ye kazandıracak elektrikli uçak üretmeyi planlıyor.  Airbus, 2015’te elektrikli motorlarla çalışan yolcu jetinin ilk örneğini Paris Fuarı’nda sergilemişti.

ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanlığı uzay ve havacılık sektörü için önemli projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda ‘Elektrikli Uçak Prototipi Geliştirme Projesi’nin hayata geçirilmesi hedefleniyor. Projeyle kompozit gövdeye sahip, lityum iyon veya yeni nesil pil teknolojilerini kullanan, kısa sürede şarj olabilen, iki kişilik elektrikli uçak prototipi Türkiye’de geliştirilip üretilecek.

İNSAN KAYNAĞI YETİŞİYOR 
Fizibilite etüdü raporu hazırlanacak projeyle havacılıkta dünyanın önde gelen ülkeleriyle eş zamanlı olarak bu kritik teknolojiler Türkiye’ye kazandırılacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının
arasında Türkiye’nin dünyada fırlatma teknolojilerine sahip sayılı ülkeler içerisinde yer alması ve bu teknolojik yeteneklerin artırılarak devam etmesi yer alıyor. Önümüzdeki süreçte ‘Uzay Sonda Roketi ve Fırlatma Sistemi Geliştirilmesi Projesi’nin hayata geçirilmesi için fizibilite etüdü yapılması hedefleniyor. Bu projeyle fırlatma teknolojileri konusunda yetişmiş insan kaynağının oluşturularak devamının sağlanması, bir sonraki aşamada Türkiye’nin kendi uydusunu kendi uzay araçlarıyla yörüngeye taşıması hedefleniyor. Bu çerçevede iç ve dış kaynak ve literatür taraması yapılırken, konu hakkında bilgi ve birikim sahibi akademisyen ve uzman alınacak.

Hava testleri YAPILACAK 

AYRICA Havacılık ve Uzay Teknolojileri Milli Strateji Belgesi yayıma hazır hale getirilecek. Havacılık Teknolojileri Test ve Mükemmeliyet Merkezi Projesi Fizibilite Etüdü Projesi sonuçları esas alınarak Fizibilite Etüdü Raporu hazırlanacak. Havacılık Teknolojileri Test ve Mükemmeliyet Merkezi kurulacak.

Rüzgar tüneli yurtdışına da sunulacak 

İKLİMLENDİRİLMİŞ Rüzgar Tüneli Projesi kapsamında projenin gerçekleştirilmesi için de Fizibilite Etüdü Raporu hazırlanacak. Bu tüneller, hava araçlarının uçuş güvenliği kapsamındaki test ve sertifikasyon aşamalarında büyük önem taşıyor. Projeyle, hava araçlarının sertifikasyon süreçlerinde gerekli olan testler, yurtdışına bağımlı olmadan ve gizlilik korunarak düşük maliyetlerle Türkiye’de gerçekleştirilebilecek. Ayrıca, iklimlendirilmiş rüzgar tüneli, dünya pazarına sunulacak.

Kaynak:AKŞAM

Share
294 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.