Yenilenebilir Enerjide Büyük Ortaklık | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Yenilenebilir Enerjide Büyük Ortaklık

GE, BORUSAN ENBW ENERJİ, FİNA ENERJİ VE ÖZGÜL HOLDİNG, YEKA (YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI) İÇİN 1,3 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA İMZALADI.

Bu proje ile 5 ilin elektrik ihtiyacı karşılanacak. 277 Milyon Dolar tutarında 768 Milyon metreküp doğalgaz ithalatı engellenecek.

General Electric (GE), Borusan EnBW Enerji, Fina Enerji ve Özgül Holding, Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki en büyük rüzgâr projesi YEKA kapsamında ortak rüzgar santrali kurulumu, işletimi ve finansmanı konusunda işbirliği yapmak için mutabakat anlaşması imzaladı. Türkiye’nin yenilenebilir enerji portföyüne katkı sağlaması beklenen rüzgâr YEKA projesinde şirketler, finansman ve proje için ön hazırlık çalışmalarına başlayacak.

indergi-yenilenebilir enerjide buyuk ortaklikBorusan EnBW Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Agah Uğur, Fina Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, Özgül Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Özgül ve GE Küresel Büyüme Organizasyonu Başkanı John Rice, GE Yenilenebilir Enerji Avrupa ve Orta Doğu Genel Müdürü (EMEA) Cliff Harris ile GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy katılımıyla imzalanan anlaşma kapsamında şirketler, rüzgar YEKA projesi için rüzgar enerjisi sahalarının sağlanması ve işletilmesi, ekipman, servis hizmeti, yerli üretim, finansman ve ar-ge konularında ortak çalışma gerçekleştirecek.

General Elektrik ile Türkiye’ den Fina Enerji, Borusan ve Özgül Holding rüzgar enerjisine 1.3 milyar dolarlık yatırım yapacak. 5 ilin elektriğini üretecek projenin, 2021’de üretime başlaması planlanıyor. Yapılacak olan yatırım ile birlikte yılda 277 milyon dolar’lık doğalgaz ithalatı engellenecek. Yüzde 75’ i yerli, yüzde 25’ i yabancı ortaklı olan projede GE, 35O milyon dolarlık yatırım yapacak. Proje, 2 yıl proje- lisans – izinler ve 2 yıllık yatırım süreci ardından 2021’ de üretime başlayacak. Ortalama bin hektarlık sahada kurulacak olan rüzgar santralleriyle, yılda 3 Bin 840 gigawatt elektrik üretecek.

250 milyar dolarlık cirosu ile dünyanın en büyük enerji endüstri şirketlerinden biri olan General Elektrik (GE), Türkiye’ den FİNA Enerji, Borusan ve Özgül Holding ortaklığından bir geldi. Bu kapsamda 4 şirket 1,2 milyar dolar rüzgar enerjisi üretim santrali ve 100 milyon dolarda rüzgar türbini fabrikası olmak üzere toplam 1,3 milyon dolarlık yatırıma imza attı.

6’ da Birini Karşılayacak.

Türkiye’ de bugün 6 bin megavat kurulu gücünde rüzgar santrali var. Toplam kurulu gücünün 6’ da birine tekabül eden bu yatırım, tamamlandığında ortalama büyüklükte 5 ili aydınlatacak.

Share
453 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.