Yeni Sanayi Siteleri Yapacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

18 Haziran 2018

Yeni Sanayi Siteleri Yapacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, yeni şehirler kurarken planlı şekilde küçük ve orta ölçekli esnafın modern ticaret alanlarında iş yapmaları için yeni sanayi siteleri planladıklarını bildirdi. 

TOKİ Başkanı Ergün Turan, yaptığı açıklamada, yeni şehirler kurarken planlı şekilde küçük ve orta ölçekli esnafın modern ticaret alanlarında iş yapmaları için yeni sanayi siteleri planladıklarını, Kayseri ve Bursa’da inşa ettikleri sanayi sitesi projelerinin istihdama ve bölgesel gelişime katkı sunduğunu belirtti.

İstanbul, Aksaray, Bolu ve Diyarbakır’daki modern sanayi sitelerinin yapımının hızla sürdüğünü aktaran Turan, yeni sanayi siteleriyle küçük ve orta ölçekli esnafın iş yapmalarını sağlayacaklarını ifade etti. Turan, Diyarbakır-Elazığ karayolu üzerinde yapımına başlanan Diyarbakır 4. Oto Tamirciler ve Küçük Sanayi Sitesi Projesi ile 4 bin 500 kişinin istihdam edileceğini söyledi. Turan, 567 bin metrekarelik alanda inşa edilecek Bolu Büyük Sanayi Sitesi’nde de 4 tip 988 dükkanlık yeni bir sanayi sitesi inşa etmeye başladıklarını bildirdi. TOKİ Başkanı Turan, Aksaray sanayi esnafı için önemli bir yatırım olan Aksaray Yeni Küçük Sanayi Sitesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin inşasına başladıklarını belirterek, “375 milyon lira yatırım bedelli projemizin inşasına başladık. Projemiz Aksaray’ın en önemli sanayi yatırım projelerinden biri olacak. 3 milyon metrekare alan üzerinde bin 620 dükkanlı nitelikli bir sanayi sitesi inşa etmiş olacağız” bilgisini paylaştı.

Rami Kışlası’nda 1986 dan bu yana geçici olarak zor ve sağlıksız koşullarda faaliyetlerini sürdüren gıda toptancıları için Kayabaşı Batı Resneli bölgesinde çağdaş ve modern bir çarşının inşasına başladıklarını kaydeden Turan, yeni çarşının 320 bin metrekare alana sahip olduğunu ifade etti. Kayseri Kocasinan’daki birinci etapta 688, ikinci etapta 228 iş yerinin bulunduğu Kayseri Mobilyacılar Sitesi’ne ilişkin Turan, “Projemiz ile Kayseri’nin can damarlarından birisi olan mobilya sektörü daha modern şartlarda üretim yapmaya başladı” dedi.

Bursa’daki Kestel Büyük Sanayi Sitesi projesinin, devlet esnaf iş birliği eseri olması açısından önem taşıdığını vurgulayan Turan, proje kapsamında 19 farklı sektörde faaliyet gösteren 2 bin 988 işletmeyi aynı çatı altında topladıklarını anlatarak, sanayi sitesinde ayrıca 35 ticari birimin yer aldığını ifade etti.

Share
276 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.