Yeni Neslin Sabancısı Hedeflerini Açıkladı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

27 Şubat 2018

Yeni Neslin Sabancısı Hedeflerini Açıkladı

Türkiye’nin bu yıl yüzde 5 büyüyeceğini öngören Sabancı Grubu, 2018 için Türk ekonomisinin 2 katı hızda büyüme hedefiyle yola çıktı. Güler Sabancı, enflasyon ve yüksek faize dikkat çekti.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, “Geçen sene enflasyonda ve reel faizde artış yaşadığımız bir yıl oldu. Bu konularda gerekli önlemlerin alınmasını, ekonomik istikrarın sağlanması ve büyümenin düşük enflasyonda kalıcı olması bakımından çok önemsiyoruz” dedi.

Düzenlenen toplantıda konuşan Güler Sabancı, dünya ekonomisinin 2017’de büyüme hızını artırdığını ve son 10 yılın en yüksek büyüme hızına ulaştığını hatırlattı.

Gelişmiş ülkelerde enflasyonun yükselmesi beklenirken para politikalarının kademeli olarak normalleşmesinin beklendiğini ifade eden Sabancı, bu yılın başlarından itibaren dünyada büyümeyle ilgili olumlu seyir görülürken hisse senedi borsalarında ciddi ölçüde yaşanan düşüşe dikkat çekti.

isse piyasalarında yaşanan düşüş ile reel ekonomilerdeki büyüme performansı ve mali piyasalardaki gelişmelerin zaman zaman çok ayrı yönde seyredebildiğine vurgu yapan Sabancı, şöyle devam etti: “Gelecekle ilgili çok çeşitli fikirler, senaryolar ve belirsizlikler olsa da son zamanlarda teknoloji fırsat mı? Tehdit mi? tartışması fırsattan yana ağırlık kazandı. Kendilerine tekno-iyimserler denilenlerin sayısı giderek artıyor. Tekno-iyimserler, yeni teknolojilerin artık verimlilik ve yeni iş modelleri üzerinde uzun zamandır beklenen pozitif artışı tetiklediğini görüyorlar. Tüm bunların etkisi ile dünya ekonomilerinde parlak bir büyüme dönemine girildiği görülüyor.”

2017 yılı geliri 65.6 milyar TL

Sabancı Holding CEO’su Mehmet Göçmen, 2017’de net satışların yüzde 22 artışla 65.6 milyar TL, net kârın yüzde 31 artışla 3 milyar 481 milyon TL olduğunu açıkladı. Temettü politikasında değişikliğe gideceklerini anlatan Göçmen, “2018’de dağıtılacak temettü oranı 2017’nin yüzde 50 fazlası olacak” dedi. Göçmen, “2018’de başka kırılganlıklar olmazsa yine hızlı büyüme olacak. Yüzde 5’i biraz aşabilecek bir beklentimiz var” dedi. Göçmen, grubun büyüme hedefinin Türkiye ekonomisinin büyümesinin iki katı üzerinde olduğunu açıkladı. 2018 yatırım bütçesi de 5 milyar TL oldu.

‘Dünyamız artık dijital’

Dünya ekonomisinin dijitalleşme üzerinde döndüğünü belirten Güler Sabancı, “Sanayi 4.0’dan yapay zekalara, big datadan, robotics’e olağanüstü bir dönüşümün yaşanıyor” dedi. Sabancı, şunları kaydetti: “Dijitalleşmenin en büyük etkisi sanayi ve üretimde görülüyor. Sektörler iç içe geçiyor, sınırlar kalkıyor. Böyle bir dünyada biz de Sabancı olarak yeni bir etap koşuyoruz. ‘Yeni neslin Sabancısı olarak tanımladığımız bu vizyonda elbette odağımızda teknoloji ve dijitalleşme var. Bu vizyon bizim için, katma değerli üretimden, yeni iş alanlarına dijital dönüşümün dokunduğu her noktada değişimin öncüsü olma anlamına geliyor. Dijitalleşme sadece mevcudu iyileştirmekle sınırlı değildir. Dijital dünyaya uyumlu bir yol haritasını hayata geçireceğiz.”

Kalıcı barışa vurgu!

Yüksek faizle ilgili önlemlerin alınması gerektiğini savunan Sabancı, şöyle konuştu: “Geçen sene enflasyonda ve yüksek reel faizde artış gördüğümüz bir yıl oldu. Bu konularda gerekli önlemlerin alınmasını, ekonomik istikrarın sağlanması ve büyümenin, düşük enflasyonda, kalıcı olması bakımından çok önemsiyoruz. Bu konuda Sayın Başbakanın enflasyonla mücadele edileceğine vurgu yapan, öncelik veren açıklamalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Bir yanda yüksek büyüme rakamları hepimize umut verirken, diğer tarafta bölgemizden kaynaklı sıkıntıları derinden yaşıyoruz. Ülkemizin terörle haklı mücadelesi kapsamında yürütülen Zeytin Dalı Operasyonu’nda görev yapan kahraman askerlerimizle beraber  kalplerimiz atıyor. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Bölgemizde en yakın zamanda huzur ve kalıcı barışın tesis edilmesini yürekten temenni ediyoruz.”

MİLLİYET

Share
404 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.