Yeni Konuta Talep Azaldı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

18 Haziran 2018

Yeni Konuta Talep Azaldı

Türkiye genelinde konut fiyatları son 1 yılda yüzde 9.97 artarken, yeni konutlarda bu oran yüzde 3.55 oldu. Bitmemiş konutların satışları ise üç aydır geriliyor 

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0.54 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.97 oranında artış gerçekleşti. Türkiye genelinde konut satış fiyatları son 3 yılda yüzde 38.51, son 5 yılda ise yüzde 88.62 oranında arttı. Konut kira değerleri ise son 1 yılda yüzde 7.32, son 3 yılda yüzde 27.46, son 5 yılda ise yüzde 66.37 oranında arttı.

Yeni Konut Fiyat Endeksi, mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0.28 oranında yükselirken, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.55 oranında artış gerçekleştirdi. 1+1 konut tipinde yüzde 0.28 oranında; 2+1 konut tipinde yüzde 0.16 oranında; 3+1 konut tipinde yüzde 0.33 oranında ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.25 oranında arttı. Mayıs ayında, markalı konut projeleri kapsamında gerçekleştirilen satışların yüzde 7’lik kısmının yabancı yatırımcılara yapıldığı gözlemlendi.

Yabancı yatırımcıların tercih noktasında ağırlıklı olarak 2+1 tipi konutlar oldu. Mayıs ayında satışı gerçekleştirilen konutların yüzde 33’ü bitmiş konut stoklarından oluşurken, yüzde 67’si ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Bitmemiş konutların satış oranında 3 puanlık bir düşüş, bitmiş konutların satış oranında ise 3 puanlık bir artış yaşandı. Bitmemiş konutların satış oranındaki düşüş ve bitmiş konutların satış oranındaki artış mart ayından beri devam ediyor.

BATMAN VE BİNGÖL ÖNDE 
Mayıs ayında metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 2.08 oranında artan Batman, evlerin en çok prim yaptığı kent olurken, en fazla düşüş yüzde 1.83 ile Artvin’de görüldü. Bingöl yüzde 2.06 ile metrekare başına konut kira değerlerinin en çok arttığı şehir oldu. Aynı dönem içerisinde Bayburt’ta metrekare başına konut kira değerleri yüzde 2.00 oranında azaldı ve bu kent kiraların en çok azaldığı şehir oldu. Satın alınan konutların kiraya verilmesi durumunda, alış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini gösteren amortisman süresi verilerine göre, mayıs ayının en kısa amortisman Aydın, Van ve Kırklareli şehirlerinde ölçüldü.

81 şehirde de piyasa durgun 
REIDIN CEO’su Kerim Alain Bertrand: “Satılık konut fiyatlarındaki yüzde 0.54’lük artış oranı son 1,5 yıllık dönemin en düşük aylık bazdaki fiyat artışını ifade ediyor. Piyasalarda yaşanan talep daralmasından kaynaklı bu durum 81 şehir özelinde piyasaların durağanlaştığının da bir göstergesi. Diğer taraftan İstanbul özelinde 2008 yılındaki global kriz dönemi hariç son 15 yılda aylık bazda fiyatların yüzde 0.18 oranıyla ilk kez gerilediğini gözlemliyoruz. Konut stokunun en yoğun olduğu, en fazla kredi kullanımın ve en fazla konut satışının gerçekleştiği İstanbul’daki fiyat gerilemesi önümüzdeki dönem açısından da kritik öneme sahip. Hükümetin konut piyasasını canlandırmaya yönelik almış olduğu KDV indirimi önlemi, tapu harçlarına ilişkin düzenlemeler ve kamu bankalarının konut kredi faizlerini aylık yüzde 0.98 oranına düşürmesi gibi gelişmelerin yaşanılan bu durgunluğu ne derecede atlatmaya imkan tanıyacağı önümüzdeki çeyrekte daha iyi anlaşılacak.”

Senet kullanımı azaldı 
GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin: “Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanımını incelediğimizde, banka kredisi kullanımının yüzde 39’luk oranla, son 6 aylık oranların üzerine çıktığını görüyoruz. Mart ayında yüzde 41’e ulaşan senet kullanımının, mayıs ayında yüzde 22’ye kadar gerilemesinde •0.98 faiz’ ve ‘yüzde 20 indirim’ avantajı sağlayan ‘güç birliği’ kampanyasının etkisinin yüksek olduğunu düşünüyoruz.”

Kaynak: Sözcü

Share
231 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.