Yeni Kaçaklara Af Yok | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

08 Kasım 2018

Yeni Kaçaklara Af Yok

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “31 Aralık 2017’den önce yapılmış kaçak yapılar İmar Barışından faydalanacak. Bu tarihten sonra yapılan kaçak yapılara ise af yok” dedi 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı’nın sadece 31 Aralık 2017’den önce yapılmış yapıları ilgilendirdiğini söyledi. 5 yıl önce gayrimenkul ve inşaat sektörünü teşvik etmek üzere yola çıkan Sign of the City Awards (SotCA) töreni önceki akşam Hilton İstanbul Bomonti’de gerçekleşti. Ödül törenine katılan Bakan Kurum, “Bu yarışmayı düzenleyen başta Demirören Medya grubu olmak üzere tüm jüri üyelerimize, firmalarımıza, mimarlarımıza, markalarımıza, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bakanlık olarak yaptıkları çalışmalardan bahseden Kurum, “İmar Barışı 31 Aralık 2017’den önce yapılmış yapıları içeriyor. Bugünlerde yapılan kaçak yapıları ilgilendirmiyor. Bu yapıların olmasına veya şehirlerin siluetini bozmasına müsaade etmeyeceğiz. 8.5 milyonun üzerinde bir talep geldi. Bu talep karşısında biz de duyarsız kalmadık ve tarihi 31 Aralık 2018’a kadar uzattık. Diğer bir projemiz yine hâzineye ait arazilerin kiralanması ve satışı. Bunlara ilişkin de ilk önce kiralanmış arazileri ecrimisil bedeli üzerinin yarısından 10 yıllık bedelle kiralayarak vatandaşımızın 10 yılın sonunda bunları satın almasının önünü açtık. Bu sayede tarımın önünü açmış olduk” dedi.

İklim değişikliğine plan 
Kurum, iklim değişikliği konusunun gündemlerinde olduğunu dile getirerek, başta Karadeniz ve İstanbul olmak üzere tüm illeri kapsayacak eylem planı hazırladıklarını kaydetti. 39 eylemle 100 günlük plana girdiklerini belirten Kurum, “Bu eylem planları içinde tüm sektörleri ilgilendiren hem şehircilik anlamında hem de çevre anlamında birçok eylemimiz var. Katı atık, atık su tesisleri, içme suyu altyapısı, kanalizasyon altyapısı. İlk yüz günlük eylem planında 18 ilde 33 bahçe yapıyoruz. İkinci ve üçüncü yüz günlük planlarda her ilimizde en az bir tane olacak şekilde Millet Bahçesi yapacağız” dedi. Kurum şöyle konuştu:

“Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik savaş içerisinde bazı şeyleri de gözden geçirmemiz gerekiyordu. Bu savaş noktasında bizim de gereksiz gördüğümüz, başlamış ama çok ilerlememiş, yapmasına şu an için çok acil ihtiyaç olmayan işlerin tasfiye edilmesi kararını aldık. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ile, AK Parti iktidarında 2003’ten bu yana yaklaşık 840 bin konut ürettik. Bu konutları alan vatandaşlarımıza da TEFE, TÜFE artışıyla satış yaptık. Bu artışların da yüzde 8, 10 ve 12’yi geçmeyecek şekilde düzenlemesini yaptık.”

Yurtdışı tanıtım önemli 
Kurum, sonrasında otopark yönetmeliğini çıkardıklarını hatırlatarak, büyükşehirlerde her daireye bir otopark yapılmasını içeren bir düzenleme yaptıklarını söyledi. Düzenlemenin sadece bununla kalmadığını da ifade eden Kurum, “park et-devam et” uygulamasıyla imar planlarında otopark zorunluluğunu getirdiklerine dikkati çekti. Şehir merkezinde kamu alanlarının altına otopark yapabilme imkanını getirdikleri bilgisini veren Kurum, bunun büyükşehirlerdeki otopark ihtiyacını karşılayacak önemli bir adım olduğunu kaydetti.

Kaynak: Milliyet

Share
335 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.