Yeni Havalimanının Yüzde 90’ı Tamamlandı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

29 Mayıs 2018

Yeni Havalimanının Yüzde 90’ı Tamamlandı

3. Havalimanı bağlantı yolları şantiyesinde incelemelerde bulunan Ulaştırma Bakanı Arslan, “İstanbul Yeni Havalimanında ilerleme seviyemiz % 90’ın üzerine çıktı. Yüzde 90.5 seviyesine ulaşmış durumda” dedi.

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı bağlantı yolları şantiyesinde incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. Arslan, “İstanbul Yeni Havalimanı’nda ilerleme seviyemiz yüzde 90’ın üzerine çıkmış durumda. Yüzde 90,5 seviyesine ulaşmış durumda” dedi.

ETAP ETAP KAYDIRILACAK
Arslan, içinde bulunulan bölgenin Hasdal’ın, İstanbul Yeni Havalimanına bağlanma noktası olduğunu aktararak, İstanbul Yeni Havalimanı’yla İstanbul’un ana arterlerini bağlayacak kara yolları çalışmalarının süratle devam ettiğini söyledi. Havalimanı için çalışmaların titizlikle sürdüğünü anlatan Arslan, “Hepimizin malumu, 29 Ekim 2018’de inşallah sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla resmi olarak açılışım yapacağız. Ondan sonraki iki günlük periyotta da Atatürk Havalimanında hizmet veren bütün havayolu şirketlerini etap etap yeni havalimanına kaydırmış olacağız” diye konuştu. Arslan, Makyol şantiyesinin İstanbul Yeni Havalimanı ve Hasdal bağlantısının yapıldığı D-20 projesinin doğu aksında yer aldığını belirterek, şu bilgileri verdi:

14 KM’Sİ GEÇEN YIL BİTTİ
“Bu proje kapsamında biz üç gidiş, üç de geliş olarak 14 kilometrelik gövdeyi geçen yıl sonu itibarıyla hizmete sunmuştuk ve Çatalca’ya giden mevcut iki çarpı bir yolun da bağlantısını sağlamıştık ki 2017 sonu itibarıyla Mahmutbey gişeleri de dahil kısmi bir rahatlama olmuştu.”

Arslan, şöyle devam etti: “Ancak şimdi bulunduğumuz noktada hem 14 kilometrelik ana gövde, hem 5,5 kilometrelik iki gidiş, iki geliş olmak üzere yan yollar, hem de 16 kilometrelik iki çarpı bir köprülü kavşak bağlantılarımız ve bunun yanı sıra çalışması devam eden 6 köprülü kavşağımızda da çalışmalar hummalı bir şekilde sürdürülüyor. Projelerin tamamının toplam bedeli 1.5 milyar lira. Amacımız yeni havaalanımızın şehir merkezine bağlantılarını kolaylaştırmak, insanımızın erişimini kolaylaştırmak.”

Kaynak: AKŞAM

Share
239 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.