YDA Group’a 3 Ödül Birden | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

YDA Group’a 3 Ödül Birden

YDA Group, Uluslararası Bonds & Loans Türkiye Ödüllerinde 2 birincilik 1 ikincilik olmak üzere 3 ödüle layık görüldü.
YDA Group, Finans Dünyasının Oscarları olarak da adlandırılan Uluslararası Bonds & Loans Türkiye Ödüllerinde 2 birincilik 1 ikincilik olmak üzere 3 ödüle layık görüldü.

Şirket açıklamasına göre, YDA Group, 250 milyon liralık tahvil ihracı ile Yılın En İyi Tahvil İhracı ve Kamu Özel İşbirliği (PPP-Public Private Partnership) modeliyle yapımı devam eden Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü projesi ile Yılın Proje Finansmanı ödüllünü alırken, ayrıca aynı projesiyle Yılın Altyapı Finansmanı kategorisinde ikincilik ödülünün sahibi oldu.

indergi-yda grup 3 odul aldi

Açıklamada görüşlerine yer verilen YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, şunları kaydetti:
“15 Temmuz hain darbe girişimi, S&P’nin ülke notunu düşürmesi, OHAL ilan edilmesi, özel sektör tahvil piyasasında yaşanan ihraç iptalleri ve temerrütleri gibi peş peşe yaşanan olağanüstü koşullar nedeniyle morallerin bozulduğu günlerde, yüzde 40’ını küresel yatırımcıların aldığı başarılı tahvil ihracımız ile ekonomi gündemine ‘Game Changer’ olarak damga vurduk. Olağanüstü koşullar nedeniyle bankaların dahi planlanmış ihraç taleplerini geri çektiği bir dönemde 200 milyon TL’lik tahvil ihracına çıktık. En uzun vadenin 3 yıl olduğu Türkiye Borçlanma Araçları Piyasasında daha önce hiç test edilmemiş 4 yıl uzun vadeli, aynı zamanda düşük faizli ve yüksek rakamlı ihracımıza 250 milyon TL talep geldi.
Son yılların reel sektör kökenli en büyük özel sektör tahvil ihracında bir ilki gerçekleştirerek Türk lirası cinsinden 4 yıl uzun vadeli ilk özel sektör tahvil ihracına imza attık. Bu saygın ödül, bu tahvil ihracımızla aldığımız ikinci uluslararası ödül.
İlk ödülümüz, dünyanın en saygın iş ve finans dergilerinden World Finance Magazine tarafından düzenlenen Corporate Finance Deals of the Year ödüllerinde Yılın En İyi Tahvil İhracı ödülüydü.”

Konya Sağlık Kampüsüne 2 Ödül
YDA olarak ilkleri gerçekleştiren bir grup olduklarını belirten Arslan, yine birçok ilki barındıran Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü Proje Finansmanı ile 2 ödül birden almanın sevincini yaşadıklarını ifade etti.Bugüne kadar Türkiye’de hiç yapılmamış bir finansman anlaşması gerçekleştirdiklerine işaret eden Arslan, şu açıklamalarda bulundu:
“İslam Kalkınma Bankası Türkiye’de ilk defa bir proje finansmanına doğrudan kredi verdi, dünyada ilk defa bir sağlık PPP projesinin finansmanında yer aldı. Aynı zamanda ülkemizde hem konvansiyonel hem de İslami finansmanın birlikte yapıldığı ilk hibrit proje finansmanına imza attık. Bu açılardan gerçekten çok önemli bir finansman anlaşması gerçekleştirdik. Tamamen uluslararası bankalarla sağlanan bu finansal anlaşma için, hem projemiz hem de grubumuz çok ayrıntılı finansal değerlendirmelerden geçti, 18 yıl vadeli bu kadar uzun süreli bir kredi sağlanması grubumuza ve projemize duyulan güvenin bir göstergesi.Aldığımız her ödülü çok çalışmanın, azmin bir göstergesi olarak değerlendiriyor ve finans piyasalarına kazandırdığımız yeniliklerin birer takdiri olarak görüyoruz. Ülkemize ve YDA’ya inanan, tüm yerli ve yabancı yatırımcılarımıza, aracı kurumumuza, olağanüstü gayret gösteren özveriyle çalışan finans ekibime ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ediyorum.”

Bonds & Loans Türkiye Ödülleri etkinliğine Türkiye’nin bankacılık ve finans sektörünü temsilen 210’dan fazla davetli katıldı. GFC Media Group tarafından organize edilen etkinliğin bu yılki ödüllerine 100’den fazla aday proje başvururken, yarışmada 13 ülkeden 3 bin kişi oy kullandı.

Share
575 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.