Yazlikta Gözde Bölgeler İzmir Didim | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Yazlikta Gözde Bölgeler İzmir Didim

Yaz mevsiminin geç gelmesine rağmen yazlık bölgelerde hareketliliğin başladığına dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, bu yıl en çok talep gören yazlık bölgeler arasında Antalya, Didim ve İzmir’in yer aldığını söyledi.

indergi_Yazlikta Gözde Bölgeler İzmir Didim1Yaz mevsimiyle birlikte yazlık piyasası da hareketlendi. Yaşam kalitesini artırma ve uygun bütçeli gayrimenkul yatırımı yapma arzusu yazlık evlere olan talebi de artırıyor. Yazlık için revaçta olan şehirler hakkında bilgiler veren ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, en çok talep gören bölgeler arasında İzmir, Antalya ve Didim’in başta geldiğini söyledi.

Bölgesel olarak konut satışlarına bakıldığında İzmir’in olumlu bir grafik izlediğini belirten Atalay, özellikle ilk konutunu almak isteyen profil dikkate alındığında 360 bin ve 500 bin TL arası arzlarda talebin daha hızlı karşılık bulduğunu söyledi. İzmir’in Bornova bölgesine olan talebi öğrenci ve devlet memurlarının tayin süreçlerine de bağlayan Atalay, 2017 yaz dönemi itibariyle Antalya’ya da ilginin yoğun bir şekilde devam ettiğini belirterek, Aydın Didim’in ise özellikle yabancıların markajı altında olduğuna dikkat çekti.

Öte yandan; satılık gayrimenkul fiyatlarının ve arsa maliyetlerinin yüksek seyrettiğine dikkat çeken İzmir ERA Dia brokerı Özgür Özatağan, yüksekliğin özellikle Mansuroğlu ve Kazımdirik mahallerinde görüldüğünü vurguladı.

Projelerin m² birim fiyatlarının 6.000-8.000 TL arasında değiştiğini söyleyen Özatağan, “Bornova ve Bayraklı bölgesinde markalı projeler, yaşam dokusu ve müşteri beklentisini yukarı taşıyor. Özellikle yatırımcı cephesinde bölgenin coğrafi ve demografik yapısı nedeniyle 1+1 konut seçenekleri talep görüyor. Mansuroğlu ve Kazımdirik mahalleri cazibelerini korurken, 1+1 daireler için 1.200-1.800 TL, 3+1 daireler 1.400-2.500 TL arasında bedellerle kiraya veriliyor” dedi.

Antalya’da turizm amaçlı satışlar tavan yaptı

2017 yaz dönemi itibariyle Akdeniz bölgesinde yer alan Antalya’ya ilgi yoğun bir şekilde devam ettiğine dikkat çeken Antalya ERA Maximum brokerı Hüseyin Günal ise Antalya bölgesinde gayrimenkule olan ilginin tavan yaptığını belirtti.

Günal, “Bu ilginin tavan yapmasının arkasında 2015 yılından itibaren düşen yazlık fiyatları etkili oldu. Metrekare fiyatlarının 1.000 TL ile 5.000 TL arası değiştiği Antalya’da en çok talep gören bölgeler ise; Konyaaltı ve Lara bölgeleri olarak ön plana çıkıyor. Özellikle iç turizm ve yabancı yatırımcının ilgisinden kaynaklı olarak Alanya, Manavgat- Side, Kemer, Kaş-Kalkan bölgesindeki turizm amaçlı gayrimenkul satışları da artarak devam ediyor” dedi.

İngilizler’in ortak tercihi Didim oldu

Didim ERA Universal brokerı Mehmet Erçin Sandalcı da son zamanlarda hızlı bir şekilde gelişim gösteren ve dünyanın sayılı turizm beldelerinden biri haline gelen Aydın’ın Didim ilçesinin yazlık ev yatırımcıları için tercih edilen bir bölge olduğuna dikkat çekti.

Sandalcı; ”Sahip olduğu harika plajları, berrak suyu ve düz alanları ile Didim, turizm konusunda en iyi alternatiflerden biri haline geldi. Didim’in, İzmir’e 150 km, Bodrum’a 104 km ve Kuşadası’na 70 km olan mesafesi sayesinde Didim, sağlık, tatil ve tarih turizmini harmanlayan ender tatil beldelerimizdendir. Bu konumu sayesinde Didim’in emlak satışlarında ulusal platformda olduğu kadar yabancı platformda da en fazla işlem yapılan kentlerden biri olma özelliği taşıyor.

Didim’de metrekare fiyatları ise 1.890 TL ile 2.450 TL arasında değişiyor. Didim’de yabancı yatırımların % 70‘ini İngilizler oluştururken, Belçika, Fransa Hollanda ve Rusya onu takip ediyor. 2000 yılından beri yabancılara satılan emlak sayısı ise 15 bin adet olarak görülüyor” diye konuştu.

ERA Gayrimenkul hakkında:

1971 yılında ABD’de Jim Jackson tarafından ‘Electronic Reality Associates Inc’ adıyla hayata geçirilen ERA Real Estate’in kuruluş amacı son teknolojiyi emlak piyasasına taşımaktır. Yüksek standartlardaki gayrimenkul hizmetinin verimli bir şekilde sonuçlandırılması için sistemini; teknoloji ve pazarlamanın en üst düzey seviyede kullanılmasıyla güçlendiren ERA Gayrimenkul, bugün dünyada 2.300’ı aşkın ofisi, 33.000’den fazla ofis sahibi ve danışmanıyla 37 ülkede hizmet veren global bir gayrimenkul markasıdır. 14 Avrupa ülkesinde 6.000’in üzerinde broker/gayrimenkul danışmanı ve 1.108’den fazla ofisiyle en hızlı büyüyen gayrimenkul ağlarından biri olan ERA Avrupa; Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Romanya, İsveç, İsviçre ve Türkiye’de hizmet vermektedir.

ERA Gayrimenkul Türkiye ise; Haziran 2012’de gayrimenkul konusunda deneyimli iş adamı Can Ekşioğlu’nun girişimi ile operasyonlarına başlamıştır. Girne dahil 13 şehirde 47 ofis ile hizmet veren ERA Türkiye’nin hedefi; gayrimenkul sektöründeki hizmet kalitesini, sektördeki eğitimli profesyonellerin sayısını ve sektörün itibarını yükseltmek, markanın dünyadaki başarısını Türkiye’ye taşımaktır.

Share
863 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.