Yazlık Alacaklar Dikkat! | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

20 Haziran 2017

Yazlık Alacaklar Dikkat!

ABD merkezli global gayrimenkul danışmanlık markası ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte yazlık bölgelerdeki satışların arttığına dikkat çekerken yazlık satın almak isteyenlere uyarılarda bulundu. Atalay, “Yazlık yatırımı yaparken duygusal değil gerçekçi düşünün” dedi.

Yaz döneminin gelmesi ile yazlık bölgelerdeki konut talebinde bir hareketlenme başladığını belirten ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, yazlık alırken gayrimenkul yatırımı yapıldığının bilinciyle hareket edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

indergi_Yazlık alacaklar dikkat1Türkiye’de yazlık arayanların oranlarının mevsimsel olarak değişiklik gösterdiğini belirten Atalay, talebin kış aylarında yaza oranla 4’te 1 seviyelerine kadar düştüğünü, ağustos ayında ise talebin zirve yaptığını belirtti.

Yazlıkçı ziyaretlerinin de bu oranda önemli bir yeri olduğunu belirten Özhan Atalay, yazlık yatırımı yaparken duygusal değil, rasyonel karar alınması gerektiğinin altını çizdi.

Atalay “Yaz mevsiminde talebin yükselmesinin en önemli nedeni; yazlık bölgelere tatil için giden kişilerin hazır gitmişken beğendiği yazlıklara da bakması…

Yüksek otel maliyetleri ile kıyaslandığında bir yazlık sahibi olmak ilk anda cazip gibi durabiliyor. Ancak yazlık, nadir kullanılacak ise bakım ve aidat masrafları ile sürekli bir masraf kapısı olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Düşük maliyet, küçük yatırımcı için belirleyici

Öte yandan; Türk insanı yazlık yatırımları bir güven unsuru olarak da görüyor. Ülkemizde yapılan yazlık ev yatırımları genelde, ‘emekli olduğumda kafamı sokacak bir evim olsun, emekli olunca büyük şehirden uzaklaşır belki gider kalırım’ mantığıyla da hayata geçiyor.

Bütçe nedeniyle şehir merkezlerinde gayrimenkul yatırımı yapamayan kesim küçük metrekareler, ısıtma ve yalıtım maliyetinin olmaması, arsa maliyetlerinin düşüklüğü gibi nedenlerle daha küçük miktarda yatırıma yönelebiliyor.

Ancak bu şekilde alınan satın alma kararları hayal kırıklığı yaratabiliyor. Sonuçta kullanılmayan, hatta hiç gidilmeyen ölü yatırımlar karşımıza çıkabiliyor. Bu nedenle yazlık yatırımı yaparken duygusal değil, rasyonel karar alınması gerekir” diye konuştu.

Yatırımla yaparken inşaat kalitesinin de dikkat edilmesi gereken önemli unsurlar arasında olduğuna dikkat çeken Özhan Atalay, düşük kalitede yapılan binaların zamanla yalıtım problemi, su baskını, çatı akması ve rutubet gibi birçok problemi beraberinde getirebileceğini söyledi.

ERA Gayrimenkul hakkında:

1971 yılında ABD’de Jim Jackson tarafından ‘Electronic Reality Associates Inc’ adıyla hayata geçirilen ERA Real Estate’in kuruluş amacı son teknolojiyi emlak piyasasına taşımaktır. Yüksek standartlardaki gayrimenkul hizmetinin verimli bir şekilde sonuçlandırılması için sistemini; teknoloji ve pazarlamanın en üst düzey seviyede kullanılmasıyla güçlendiren ERA Gayrimenkul, bugün dünyada 2.300’ı aşkın ofisi, 33.000’den fazla ofis sahibi ve danışmanıyla 37 ülkede hizmet veren global bir gayrimenkul markasıdır. 14 Avrupa ülkesinde 6.000’in üzerinde broker/gayrimenkul danışmanı ve 1.108’den fazla ofisiyle en hızlı büyüyen gayrimenkul ağlarından biri olan ERA Avrupa; Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Almanya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz, Romanya, İsveç, İsviçre ve Türkiye’de hizmet vermektedir.

ERA Gayrimenkul Türkiye ise; Haziran 2012’de gayrimenkul konusunda deneyimli iş adamı Can Ekşioğlu’nun girişimi ile operasyonlarına başlamıştır. Girne dahil 13 şehirde 47 ofis ile hizmet veren ERA Türkiye’nin hedefi; gayrimenkul sektöründeki hizmet kalitesini, sektördeki eğitimli profesyonellerin sayısını ve sektörün itibarını yükseltmek, markanın dünyadaki başarısını Türkiye’ye taşımaktır.

Share
482 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.