Yatırımların STAR’ı Faaliyete Geçiyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

19 Ekim 2018

Yatırımların STAR’ı Faaliyete Geçiyor

Türkiye’de 63 milyar dolarla özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan STAR Rafineri bugün hizmete giriyor.

SOCAR tarafından İzmir Aliağa’da inşa edilen STAR Rafineri’nin açılışı Başkan Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in katılımıyla gerçekleştirilecek. 20 üretim tesisiyle bir organize sanayi bölgesi büyüklüğüne sahip STAR Rafineri, 7 yılda tamamlandı. STAR Rafinerisi yılda 10 milyon ton ham petrol isleme kapasitesine sahip olacak. Rafineri yılda 4.8 milyon ton dizel ve 1.6 milyon ton uçak yakıtı üretecek. Cari açığın azaltılmasına yılda 1.5 milyar dolar katkısı olacak.

TÜRKİYE’DE özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olma özelliği taşıyan ve bünyesinde 20 fabrikayı barındıran STAR Rafineri, bugün açılıyor. Açılışa Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev, SOCAR Başkanı Rovnag Abdullayev, SOCAR Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Vagif Aliyev, SOCAR Türkiye CEO’su Zaur Gahramanov, STAR Rafineri Genel Müdürü Mesut Ilter, Petkim Genel Müdürü Anar Mammadov ve Petlim Genel Müdürü Doğan Cırakoğlu katılacak

PETKİM tesislerin yanında 2011 yılında temellerini atıp inşaatına başlanan, 2 bin 860 dönüme yayılan, üc iskelesi ve 20 üretim tesisiyle bir organize sanayi bölgesiyle aynı büyüklüğe sahip Star Rafineri, yaklaşık 6.3 milyar dolara mal oldu. Türkiye’de ilk kez rafineri petrokimya entegrasyonunu kuran tesis, açıldıktan sonra doğrudan bin 100 kişiyi istihdam edecek. Star rafinerisi yılda yaklaşık 10 milyon ton, yani günde 200 bin varil işleme kapasitesine sahip olacak ve rafineride yılda 1,6 milyon ton nafta ve 420 bin ton kesilen üretilebilecek.

 

Share
470 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.