Yatırımın Yeni Adresi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Yatırımın Yeni Adresi

Gayrimenkulde proje yarışında İstanbul’un öne çıkan bölgelerinden biri olan Bahçeşehir 2. Kısım-Bahçekent hattında 20 konut projesi üretim ve planlama aşamasında. Bölge, TOKİ ve Emlak Konut GYO arsalarında gelir paylaşımlı projelerinin yükseldiği bir bölge olarak öne çıkıyor. Geniş arazi stoku ile konut üreticilerinin ilgi odağına giren bölgede Soyak’tan Sur Yapı’ya, Özyurtlar’dan Cihan İnşaat’a kadar markalı konut üreticileri tarafından projeler geliştiriliyor.

İndergi’nin haberine göre Bahçeşehir İstanbul’un dışında Türkiye’nin ilk uydu kenti olarak planlandığında hemen herkes, “Kim orada yaşar” yorumunu yapmıştı. Ancak dünya standartlarındaki planlaması ile Habitat ödülü bile alan bölge, üst gelir grubunun yeni yerleşim alanı haline gelmişti. Zaman içinde çevresini de geliştiren Bahçeşehir, hala çevresini büyütmeye devam ediyor… Öyle ki proje yarısının hız kazandığı hat olan Bahçeşehir 2. Kısım- Bahçekent hattında üretim ve planlama aşamasında 20 konut projesi bulunuyor. TOKİ ve Emlak Konut GYO arsalarında gelir paylaşımlı projelere dönüştüğü bölge, planlı yapılaşması ile öne çıkıyor. Geniş arazilerde sosyal donatıları gelişmiş projelerin üretildiği bölgede Soyak’tan Sur Yapı’ya, Özyurtlar’dan Cihan inşaat’a kadar markalı konut üreticileri proje geliştirme yarışına girmiş durumda. Özellikle geçmiş dönemde askeri bölge ve tarım arazilerinin bulunduğu Bahçekent bölgesi, Avrupark Bahçekent projesi ile yapılaşmaya açılıp burada geçtiğimiz yıl hayat başlamıştı. Bu projenin ardından bölgedeki boş arsalarda Cihan İnşaat’ın Avrupark Hayat projeleri, Suryapı’nın Semt Bahçekent ve Akzirve’nin Strada projesine kadar birbiri ardına yeni projeler de geliştirilmeye başlandı.

Eva Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Emre Altın, bölgenin Küçükçekmece Gölü’nün kuzeybatısında yer alan TOKİ tarafından toplu konut projeleri çerçevesinde yapılaşmaya açtığı son 15 yıl içinde planlı bir şekilde hızla büyüyen bir bölge olduğunu söylüyor. TOKİ ve Emlak Konut GYO’nun boş arsalarının gelir paylaşımı yöntemi ile özel şirketlere ihale ederek değerlendirildiğine dikkat çeken Emre Altın, “Genel olarak kapalı site örneklerinin görüldüğü bölgedeki projelerin lüks konut tarzında inşa edildikleri ve yüzme havuzu, spor alanları fitness salonu, yürüyüş alanları gibi sosyal tesislerinin bulunduğu görülüyor. Bölge planlı yapılaşmasıyla dikkat çekiyor” diyor.

Metro gelecek

indergi-yatirimin yeni adresi-avrupark

Günümüzde TEM yolundan yoğun trafik yüzünden ulaşımın zorluğu ile öne çıkan bölgeye 2019’da gelmesi planlanan metro ve Marmaray bağlantısı ile ulaşımının kolaylaşması bekleniyor. Bölgede inşa edilmesi planlanan Mahmutbey-Bahçeşehir metro hattının tünel çalışmaları başlarken, 19 kilometre uzunluğunda olacak hattın TEM üzerinde sürekli oluşan 4,5 km uzunluğundaki trafiği bypass etmesi bekleniyor. Durakları Mahmutbey, Mimar Sinan, Mehmet Akif, Halkalı-Atakent, Halkalı Toplu Konut, Tema, Hastane, Altınşehir, Resneli, Ispartakule, Bahçeşehir olması planlanan hattın 2019 yılında kullanıma açılması hedefleniyor.

Emre Altın, ulaşım planlaması güçlendikçe bölgeye olan ilgi artacağını ve bu durum da konut fiyatlarında artış yaşanacağını ifade ediyor. Eva Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık’ın 2016 İstanbul Markalı Konut Sektör Raporuna göre, bölge 2013’te yüzde 12, 2014’te yüzde 6, 2015’te yüzde 26 ve 2016 yılında ise 38 fiyat artışı yaşandı. Son beş yılda bileşik olarak bakıldığında konut fiyatlarının yüzde 106 arttığı bir bölge olarak İstanbul’da 34 bölge arasında 5’inci sırada yer aldı.

Bölgeyi öne çıkaran 3 neden

1. İstanbul ortalamasına göre uygun fiyatlı sosyal donatılan olan kaliteli projelerin üretilmesi.

2. Bölge planlı yapısının yanı sıra 3. Havalimanı, 3. Köprü bağlantı yollarına, TEM otoyoluna, Kuzey Marmara otoyoluna yakın konumda bulunmasıyla gelişiminin devam etmesi beklentisi.

3.145 dönümlük Hayat Parkı’na sahip olması ve planlanan metro, Marmaray bağlantısı gibi ulaşım projeleriyle ulaşımının kolaylaşacak olması.

Bölgede yer alan 145 dönümlük Hayat Parkı da bölgeye değer katarken, bölgedeki konut projelerinde metrekare fiyatları 2 bin 600 TL ile 13 bin TL aralığında değişiyor. Yüzde 30 değer artışı bekleniyor Bahçeşehir- Bahçekent hattı önümüzdeki yıllarda yatırım için önem kazanacak en önemli bölgeler arasında gösteriliyor. Bölgenin tercih edilme nedenlerinden birini lokasyon ve altyapıdaki yeni avantajlar oluşturuyor. Hattı önemli hale getiren en önemli sebeplerden biri bölgenin TEM otoyoluna yakınlığı oluyor. Prestijli projelerle bilinirliğini artıran bölge, metrekare fiyatlarıyla da ön plana çıkıyor. Orta gelir grubuna hitap eden bu bölge, gelişim potansiyeli oldukça yüksek bir yer. Metro hattının buraya gelmesiyle bölgenin yüzde 30 değer kazanacağı tahmin ediliyor.

Bahçeşehir’de Günışığı Evleri, Aşmalı Evler, Dekar Aşmalı Sokaklar, Dekar Aşmalı Bahçeler projelerini hayata geçiren Dekar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, “İstanbul’un yükselen ve her geçen gün değerlenen Türkiye’nin ilk uydu kenti Bahçeşehir orta ve üst gelir grubu tarafından ilgi görüyor. Şehre yakın ancak karmaşasından uzak lokasyonu ile yatırımcıların oldukça dikkatini çekiyor. Bölgede en iyi okulların olması ile ailelerin, organize sanayi bölgelerine yakınlığı ile ise yüksek eğitimli çalışanların ilk tercihleri arasında yer alıyor” diyor.

Salih Kuzu, 3. Havalimanı’na yakınlığının getirdiği avantaj ve metro hattının da devreye girmesi ile birlikte ulaşım sorununun ortadan kalkmasının bölgedeki markalı konut projelerindeki metrekare satış fiyatlarını arttırmasını beklediklerini belirtiyor. Bahçeşehir bölgesinde devam eden projelerinin yanı sıra yapacakları yeni yatırımlarla insanlara bahçeli evler üretmeye devam edeceklerini belirten Salih Kuzu, Demiröz Grup ile 500 milyon TL yatırım değerine sahip Asmalı Bahçe Şehir adlı yeni projelerinin lansmanını yapacaklarını da söylüyor.

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas:

İkinci projeye başlayacağız 

“Sur Yapı olarak Bahçekent bölgesinde Emlak Konut ihalesi ile iki etaplı Semt Bahçekent yapımına başladık, ilk etabı 669 daire ve 26 ticari alandan oluşan projemizin yaklaşık 125 bin metrekare inşaat alanı bulunuyor. Bölgede yer alan 145 dönümlük Hayat Parkı’na komşu konumda bulunan projemizin şuan kadar gördüğü ilgiden memnunuz. 3. Köprü ve 3. Havalimanı’na da yakın lokasyonda yer alan projemizin yatırım değeri ise 300 milyon TL. Bölgede ikinci projenin yapımına başlayacağız.”

Cihan İnşat Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Yavuz Pala:

Metrekare fiyatları hala uygun

“Bahçekent üzerinde yer alan Avrupark Bahçekent projemizin satışı ve inşaatı devam ediyor. Avrupark Hayat projemizin satış ve inşaat çalışmalarına başlayacağız. Emlak Konut öncülüğünde gelişen bölge TEM’e, planlanan toplu taşıma akslarına yakınlığı, 3. Havalimanı’na ve bağlantı yollarına yakınlığı ve uygun metrekare fiyatlarıyla öne çıkıyor. Aks planlı kentleşme ve yakın çevresinde bulunan yerleşik yaşam bölgeleriyle dikkat çekiyor.”

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt:

Yatırım için önem kazanacak

“Bahçeşehir- Bahçekent hattı, planlanan ulaşım projeleriyle önümüzdeki yıllarda yatırım için önem kazanacak en önemli bölgeler arasında gösteriliyor. Prestijli projelerle bilinirliğini artıran bölge, orta gelir grubuna hitap ediyor. Metro hattının buraya gelmesiyle bölgenin yüzde 30 değer kazanacağı tahmin ediliyor. Bu aksta bu yıl teslim etmeyi planladığımız Nlive Bahçeşehir ve ön satışlarına başladığımız Bahaş Holding işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz Meydan Ardıçlı projemiz bulunuyor.”

ProEXR File Description =Attributes= cameraAperture (float): 36 cameraFNumber (float): 8 cameraFarClip (float): 1e+030 cameraFarRange (float): 1000 cameraFocalLength (float): 23.4542 cameraFov (float): 75.0002 cameraNearClip (float): 0 cameraNearRange (float): 0 cameraProjection (int): 0 cameraTargetDistance (float): 14631.2 cameraTransform (m44f): [{0.754207, -0.648821, 0.101008, -1519.91}, {-0.656636, -0.745231, 0.116017, -4660.94}, {0, -0.153826, -0.988098, 16346.2}, {0, 0, 0, 1}] channels (chlist) compression (compression): Zip dataWindow (box2i): [0, 0, 4999, 3211] displayWindow (box2i): [0, 0, 4999, 3211] lineOrder (lineOrder): Increasing Y name (string): "" pixelAspectRatio (float): 1 screenWindowCenter (v2f): [0, 0] screenWindowWidth (float): 1 type (string): "scanlineimage" vrayInfo/camera (string): "VRayCam" vrayInfo/computername (string): "rnd01" vrayInfo/cpu (string): "INTEL/Model:15,Family:6,Stepping:2,Cache:0" vrayInfo/date (string): "13.10.2016" vrayInfo/filename (string): "deadlineStartupMax2014.max" vrayInfo/frame (string): "00014" vrayInfo/h (string): "3212" vrayInfo/mhz (string): "0MHz" vrayInfo/numPasses (string): "0" vrayInfo/numSubdivs (string): "0.00" vrayInfo/os (string): "Win8.1" vrayInfo/primitives (string): "34727917" vrayInfo/ram (string): "65440MB" vrayInfo/rendertime (string): " 1h  4m  9.1s" vrayInfo/time (string): "21:22:32" vrayInfo/vmem (string): "134217728MB" vrayInfo/vraycore (string): "3.25.01" vrayInfo/vrayversion (string): "Internal V-Ray version Adv 3.40.02" vrayInfo/w (string): "5000" =Channels= A (half) B (half) G (half) R (half) VRayDiffuseFilter.B (half) VRayDiffuseFilter.G (half) VRayDiffuseFilter.R (half) VRayExtraTex_Map__1.B (half) VRayExtraTex_Map__1.G (half) VRayExtraTex_Map__1.R (half) VRayGlobalIllumination.B (half) VRayGlobalIllumination.G (half) VRayGlobalIllumination.R (half) VRayIlluminance.B (half) VRayIlluminance.G (half) VRayIlluminance.R (half) VRayLighting.B (half) VRayLighting.G (half) VRayLighting.R (h


Bahçeşehir 2. Kısım Bahçekent aksı projeleri

 

 

 

 

 

Bahçekent (Hadımköy yolu)

• Bahçekent Flora

• Avrupark Bahçekent

• Avrupark Hayat

• Semt Bahçekent

• Sur Yapı projesi

• New Bahçeşehir

• Dumankaya Hi-Fit

• Strada Bahçeşehir

 

Bahçeşehir 2. Kısım

• Estonşehir Mahallem

• Eviva Nirvana

• Soyak Konforia

• Santral Rezidence

• Referans Bahçeşehir

• Özyurtlar N Live

• Meydan Ardıçlı

• Bahçeşehir Konakları

• Asmalı Bahçe Şehir

• Yonca Villapark

• Akzirve Bahçeşehir Evleri

• Ümran Konakları

Bahçeşehir Botanikpark

Share
557 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.