HaberMatik Mobil Lisansınız geçerli değil. Geçerli bir lisans satın almak için burayı tıklayın. Lisansınız varsa buraya tıklayarak lisansınızı aktifleştirebilirsiniz.

Yarım Milyar Dolarla Dünyayı Aydınlatıyorlar - İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

Yarım Milyar Dolarla Dünyayı Aydınlatıyorlar

16 Temmuz 2019 - 09:49

AYDINLATMA sektörü 18-21 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde 12’ncisi yapılacak

IstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi’nde bir araya gelecek. 2018 yılında yüzde 4.7 artışla 466 milyon dolar ihracata ulaşan aydınlatma sektörü, 4 bin 375 firma ile yaklaşık 25 bin 500 kişiye istihdam sağlıyor. Sektör, 2018 yılında imalat sanayinde 6.45 milyar TL üretim değerlerine ulaştı ve 2010-2018 yılları arasında üretimini yüzde 112.7 artırdı.

ALTI BİN 500 FİRMA BEKLENİYOR
Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) stratejik ortaklığı ile Införma Markets tarafından düzenlenen fuara, yaklaşık 230 firma ile Türkiye, Orta Doğu, Afrika, Doğu Avrupa, Balkanlar, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ve Asya’dan 6 bin 5()0’ü aşkın sektör profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor. IstanbulLight Fuar Müdürü Mustafa Çelen, “Sektörün dünya ihracatındaki payı yüzde 0.47 düzeyinde. İç pazarda ise 1.94 milyar dolar ciroya ulaşıldı. Sektörümüz üretim açısından sürekli büyümeye ve potansiyelini artırmaya devam ediyor. 2010 yılında bin 849 olan firma sayısı 2018 yılında 4 bin 375’e yükseldi” dedi. 

Çelen, en çok ihracat yapılan Avrupa ülkeleri Almanya, İtalya ve Fransa başta olmak üzere Türkmenistan, Kazakistan gibi Türki Cumhuriyetleri, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Ortadoğu ülkeleri, Fas, Cezayir gibi Kuzey Afrika ülkeleri gibi önemli hedef pazar ülkelerinden alıcıların dört gün süreyle IstanbulLight’ta buluşacaklarını sözlerine ekledi.

BÜTÜN PAYDAŞLAR KATILACAK
Aydınlatma sektörünün tek uluslararası fuarı olan IstanbulLight’ta, teknik aydınlatma armatür üreticileri ve ithalatçıları, dekoratif aydınlatma armatür üreticileri ve ithalatçıları, lamba üretici ve ihracatçıları, aydınlatma komponent üretici ve ithalatçıları, aydınlatma tasarım firmaları, elektrik aydınlatma taahhüt grupları, elektrik malzemeleri üreticileri ve ithalatçıları, aydınlatma kontrol ekipmanları üreticileri ve ithalatçılarından ulusal ve uluslararası firmaların ürün ve hizmetleri yer alacak.

Kaynak:AYDINLIK

    Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

    © 2014 İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi Tüm Hakları Saklıdır.