Yapı Kayıt Belgesi Koşulları Değişti | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

21 Eylül 2018

Yapı Kayıt Belgesi Koşulları Değişti

Enerji üretim tesisleri için belirlenen maliyet bedeli yükseltildi, Yapı Kayıt Belgesi koşulları değiştirildi

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığı, imar barışında iş dünyasından gelen itirazlar doğrultusunda değişikliğe gitti. Oteller başta olmak üzere turizm tesisleri, fabrikalar, AVM’ler, hastaneler gibi işyerleri yapı kayıt belgesi bedelinin ruhsatlı alan üzerinden hesaplanması nedeniyle yüksek rakamlar ödeyecekti. Hesaplama sistemi değiştirilerek, iş dünyasına kolaylık sağlandı. Ruhsatlı alanlarda sadece kaçak olan bölüm için bedel ödenecek

Tebliğe göre, enerji üretim tesisleri için belirlenen arsa maliyet bedeli metrekare başına 2 milyon lira olarak belirlendi. Eski tebliğde sadece GES’ler için metrekare başına 100 bin lira üzerinden hesaplama yapılması öngörülüyordu.

Buna göre, Yapı Kayıt Belgesi; yapı ruhsatı veya yapı kullanma izni bulunmayan yapılarda yapının tamamı için düzenlenecek. Yapı kullanma izni bulunan yapılarda ise ruhsat ve eklerine aykırılık hangi bağımsız bölümde/bölümlerde yapılmış ise o bağımsız bölümler için ayrı ayrı veya yapının tamamı tek bir malike ait ise ve aykırılık bütün bağımsız bölümlerde yapılmış ise yapının tamamı için verilecek. Hisseli taşınmazlarda arsa emlak vergisi hesaplanırken, yapı maliklerine ait hisse oranları üzerinden hesaplama yapılacak.

Aynı düzenlemeyle yapı yaklaşık maliyetleri belirleme esaslarında da değişiklik yapıldı. Daha önce sadece güneş enerjisi santralleri için MW başına 100 bin lira olan birim maliyet bedeli, yeni tebliğde tüm enerji tesisleri için geçerli olmak üzere metrekare başına 2 milyon lira oldu. İskele, liman, tersaneler için ise metrekare birim fiyatı bin 500 lira olarak tespit edildi. Tebliğe yapılan ekleme ile ibadethaneler ile merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinin ticari amaçlı kullanmadıkları yapıları için belge bedeli alınmaması hükme bağlandı.

 

Share
502 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.