Yapı Denetiminde MİLAT | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

05 Aralık 2018

Yapı Denetiminde MİLAT

Müteahhit veya inşaat sahiplerinin istedikleri yapı denetim firmasını seçmelerini engelleyen yasa yılbaşında yürürlüğe girecek. Elektronik sistem ile inşaat işleri yapı denetim firmalarına otomatik olarak verilecek

İNŞAAT Mühendisleri Odası Şube Başkanı Mustafa Balcı, Yapı Denetim Kanunu’nda yapılan değişikliğin inşaat sektörü açısından yeni bir dönemin başlangıcı olacağını söyledi. Balcı, “Daha önce yapı denetim kuruluşunu, yapı sahibi ya da müteahhit belirliyordu. Bu uygulama tarih olacak” dedi.
ELEKTRONİK sistem ile iş dağılımının yapı denetim firmalanna otomatik ve sırayla dağıtılacağını belirten Balcı, “İşler bilgisayar ile otomatik olarak dağıtılacak. Yeni sistemde yapı denetim firmaları daha özgür çalışacak. İşini iyi yapanın daha makbul olacağı bir sürece giriyoruz” diye konuştu.

“YENİ kurulmuş firmaya 30 bin metre karelik iş verilmeyecek” diyen Balcı, özellikle belediyelerde yaşanan sıkıntılara değindi. Balcı, “Belediye başkanı nın, meclis üyesinin ya da belediyenin imar bölümünde çalışanlarının, ‘şu firmaya git işini halet’ dönemi kapanacak. İşler daha şeffaf olacak” dedi.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ DE DEĞİŞİM İSTİYOR
Yapı Denetim Kanunu’nda yapılan değişikliğin IMO’nun beklentileriyle örtüştüğünü belirten Balcı, yapı denetim sisteminı tıkayan sorunların iş sağlığı ve güvenliği sistemi için de geçerli olduğunu belirterek, “Iş sağlığı ve güvenliği denetimi yapan kuruluş ya da uzmanları da yapı sahibi ya da müteahhitler belirliyor, ücretlerim onlar ödüyorb Orada da aynı şeyi yapmak, iş dağıtımını elektronik ortama taşımak gerekir. Kontrol edenle, kontrol edilen arasındaki tercih ve para diyalogunu kesmek gerekiyor” ifadelerini kullandı .

Share
344 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.