Yanlış Metrekare Barışa Engel Oluyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

16 Temmuz 2018

Yanlış Metrekare Barışa Engel Oluyor

Avukat Ali Yüksel, İmar Barışı başvurularında binanın kat sayısı ve metrekaresinin hatalı ölçüldüğünü belirterek, başvuruların iptal olmaması için dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. 

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanlığınca uygulamaya konulan İmar Barışı düzenlemesi kapsamında toplanan para 500 milyon liraya yaklaştı. Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı Avukat Ali Yüksel, İmar Barışı kapsamında 8-10 milyon civarında bir başvuru olmasını beklediklerini bildirdi. Yüksel, başvuruların başlamasının ardından aradan 36 gün geçtiğini belirterek, “İmar Barışı başvurusunda en önemli konu; ilgili binanın oturumunun, kat sayısının ve katların metrekaresinin doğru ölçülmesidir” dedi.

YARDIM ALMAK GEREKİR 
Yüksel, imarlı bir arsada bulunan binanın ne kadarının imar haklan içinde olduğunu iyi analiz etmek gerektiğini vurguladı. “Alan imarlı ve binanın kaçak kısmı imar ölçütlerine göre korunabiliyorsa, belki belediye ya da valilik ruhsatı ile ruhsatlandırmak mümkündür” açıklamasında bulunan Yüksel, burada uzmanlara hesap yaptırmak gerektiğinin altını çizdi.

TARİHTE ESNEME OLMUYOR

YÜKSEL, başvurularda en çok karşılaştıkları hatalardan bahsederek, şunları kaydetti: “Başvurularda en çok yapılan hata binanın oturumunu, kat sayısını ve katların metrekaresini yanlış ölçülmesi. Bu nedenle başvurular ileride iptal olabilir. Gelecekte sıkıntı yaşamamak için uzmanlardan destek alınmalı. 31 Aralık 2017’den sonra yapılara ilave edilen kısımlar da İmar Barışı’na dahil edilmek isteniyor. Bu durum konu başvuruyu tamamen geçersiz sayabilir. Binaların basit yapı mı, villa mı, apartman mı olduğu konusu net olarak bilinemediği için bina sınıfında hata yapılmaktadır” dedi.

Share
231 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.