Yalıtım Sektörü Kampanyaya Hazırlanıyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Yalıtım Sektörü Kampanyaya Hazırlanıyor

Yalıtım sektörü de konutçular gibi kampanyaya hazırlanıyor

Gayrimenkul sektöründe çevre ve Şehircilik Bakanlığı desteğiyle sürdürülen “Türkiye İçin Kazanç Vakti” kampanyasının bir benzerini de yalıtımcılar başlatıyor. Enerji Bakanlığının desteklediği kampanyaya sektörün üst örgütü İZODER, yatım üreticileri ve bankalar dahil olacak. Kampanya kapsamında vadelerin 120 aya uzatılması ve konut sektöründeki gibi düşük faizlerin uygulanması bekleniyor.

Türkiye’de 10 yıldır ısı yalıtım malzemeleri üretimi yapan Austrotherm Türkiye Genel Müdürü Özgür Kaan Alioğlu, Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 75’ini ithalatla karşıladığını belirterek, “Enerji Bakanlığı’nın bizleri aramasıyla bu çalışmayı başlatıyoruz. Biz sektör olarak çalışmalarımızı hızlıca yapıp bu cumaya yetiştirmeye çalışacağız. Kampanyanın en kısa sürede başlamasını bekliyoruz” dedi. Alioğlu, son kullanıcılar için hayata geçmesi beklenen kampanyada, düşük vergi, düşük faizli kredi ve konutçular gibi 120 ay vade imkanların olmasını beklediklerini kaydetti.

Türkiye’deki binaların yüzde 70’inin yalıtımsız olduğunu ifade eden Alioğlu, “Her yıl sadece binalarda kullanılan enerji için 10 milyar dolar ödeme yapıyoruz. Şayet bu binaları 5 santimle yalıtımlı hale getirirsek enerji maliyeti 4 milyar dolara düşer. Ancak 10 santimle yalıtımlı hale getirirsek enerji ithalatımız 1 milyar dolara düşer. Dolayısıyla 9 milyar dolarlık bir tasarruf sözkonusu olacak” dedi.

AUSTRTHERM DEN 5 YIL İÇİNDE 5 MİLYON EUROLUK YATIRIM
Türkiye’nin ekonomik durumunun geçici bir süreç olduğuna inandıklarını, Türkiye yatırımlarına ara vermeden devam edeceklerini belirten Austrtherm Bölge Başkanı Martin Zelenka, “Avrupa genelinde 11 ülkede 22 üretim tesisimiz var. 2017 yılında k yüzde 15,5 büyüyerek 351 milyon euro ile ciro rekoru kırdık. Binin üzerinde çalışanımız var. Kocaeli, Manisa. Trabzon, Diyarbakır ve Kayseri’deki üretim tesislerimize ek olarak Nisan ayında Ankara fabrikamızı açtık. Türkiye’de 10 yıldır faaliyet göstermekteyiz. Son 5 yılda Türkiye’deki üretim kapasitemizi 5 kat, satış hacmimizi ise 4 kat arttırdık. Önümüzdeki 5 yıl da İstanbul Avrupa yakası ya da Trakya ve Doğu Anadolu’da muhtemelen Sivas’ta 2 üretim tesisimizi daha faaliyete geçirmeyi planlıyoruz. Yatırım değeri 5 milyon euro olan bu yeni yatırımlar ile üretim kapasitemiz yüzde 50 daha artmış olacak” dedi.

Kaynak: DÜNYA

Share
290 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.