Yakuplu-Gürpınar Hattı Birincil Konut Bölgesi Oldu | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Yakuplu-Gürpınar Hattı Birincil Konut Bölgesi Oldu

Gayrimenkulde gelişimin yeni adresi Beylikdüzü sınırları içindeki Yakuplu- Gürpınar hattı oldu. Demir İnşaat’tan Keleşoğlu’na kadar irili ufaklı inşaat firmalarınca bölgede geliştirilen 27 yeni konut projesi üretim ve satış aşamasında. West Marina’ya, 3. Köprü bağlantı yollarına yakınlığı ile öne çıkan bölgenin önümüzdeki dönemde değerlenmeye devam etmesi bekleniyor.

İndergi’de yer alan habere göre İstanbul’un eski sayfiyeleri bir bir yeni konut alanları haline dönüşüyor. Bunlardan biri de Yakuplu- Gürpınar hattı. Marmara Denizi’ne hakim konumu ile öne çıkan bölge konut ve lüks villa projelerine ev sahipliği yapıyor. Bölgede, Vira İstanbul, Deniz İstanbul, Alya Penta, Aqua Kavaklı, Huzurlu Marmara’nın da aralarında yer aldığı 27 proje üretim ve satış aşamasında bulunuyor.

Geçmişin sayfiyesi olan Gürpınar ile Beylikdüzü OSB ile mermerciler siteleri gibi sanayi alanlarını bünyesinde barındıran Yakuplu hızla kabuk değiştiriyor. Bölge, Ambarlı Limanı, West Marina, Gelişim Üniversitesi ve Beykent Üniversitesi’ne yakın konumu ile de tercih ediliyor. Keleşoğlu’nun, İstanbul’un en büyük sahil kasabası olarak lanse ettiği Deniz İstanbul projesi, 1 milyon 200 bin metrekarelik arazi üzerinde 1 milyar dolarlık yatınm değerine sahip bir proje. Bölgenin en büyük projelerinden biri olan projede 4 bin 610 konut, 319 villa ile otel, AVM, hastane, okul gibi donatı alanları da yer alacak.

Yakuplu sahilindeki projede ayrıca rekreasyon alanları, West İstanbul Marina ve 1,5 kilometrelik sahil şeridi tasarlanıyor. Polonyalı Enelka şirketi tarafından yapılmaya başlanan proje, Enelka’nın 64 villayı bitirip çekilmesi ile 2006 yılında Eston tarafından devralınmıştı. Eston da mali sıkıntılardan dolayı projenin Kalyon Mahallesi’nin yarısını yapıp TMSF’ye devretmişti. Keleşoğlu tarafından 47 milyon dolara TMSF’den devralınan proje tüm hızıyla devam ediyor.

Dev ulaşım projelerine yakın

Geniş arsa stoku ve denize yakın konumu ile markalı konut üreticilerinin yeni üretim üssü olan bölgenin önümüzdeki dönemde metro, 3. Köprü bağlantı yolları gibi projelere yakınlığı ile daha da değerlenme potansiyeline sahip. Yılsonunda tamamlanması planlanan Bakırköy-Avcılar-Esenyurt- Beylikdüzü-Büyükçekmece (TÜYAP) Metro Hattı’nın bölgenin ulaşımını kolaylaştırıp bölgedeki metrekare fiyatlarını daha da yukarılara taşıması bekleniyor.

Bölgede en çok 3+1, sonrasında ise 2+1 ve 4+1 konut tipinde projelerin üretildiği görülüyor. Yakuplu-Gürpınar hattındaki konut projelerinde konutun niteliğine ve konumuna göre değişmekle birlikte daire metrekare birim fiyatları 2 bin 600 TL ile 13 bin TL aralığında değişiyor.

indergi-birincil konut bolgesi-yakuplu

Birincil konut bölgesi oldu

Yakuplu-Gürpınar bölgesi, güneyde Büyükçekmece Gölü’ne kadar uzanan sahil şeridi konut projeleri için ideal bir yerleşim alanı oldu. Önceleri yazlık gibi ikincil kullanım için tercih edilen bölge, zamanla gelişmesi ve ulaşım olanaklarının artması gibi nedenlerle, birincil konut bölgesi haline geldi. Bölgede geliştirilen projeler genellikle sosyal donatıları ile öne çıkan siteler oluyor. Sahil kısmında villa projeleri ağırlık kazanırken sahilden uzaklaştıkça lüks konut ağırlıklı bir gelişim gözleniyor.

Eva Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık’ın 2016 İstanbul Markalı Konut Sektör Raporuna göre, bölgede 2013 yılında yüzde 31, 2014’te yüzde 4, 2015’te yüzde 48, 2016 yılında da yüzde 10 değer artışı yaşandı. Son beş yılda bölgede yaşanan bileşik değer artışına bakıldığından, konut fiyatlarının yüzde 21 arttığı, ayrıca bölgenin İstanbul genelinde değer artışı açısından 34 bölge arasında üçüncü sırada olduğu görülüyor.

Bölgede 25 yıldan bu yana projeler üreten Marmara Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Orakçı, yurtiçinde Bağcılar, Beylikdüzü, Esenyurt, Büyükçekmece, Silivri ve Çatalca’da yüzden fazla projede iki bini aşkın konut ürettiklerini söylüyor. Orakçı, Yakuplu-Gürpınar hattında şu anda yatırım ve planlama aşamasında projeleri olduğunu belirtiyor.

Emaar Türkiye, İtalyan Fingen Group ortaklığıyla bu yıl hayata geçecek. Türkiye’nin ilk designer outleti olan Florentia Village dünyanın dört bir tarafından prestijli markalarını bir araya getirirken bölgeyi de hareketlendirmesi bekleniyor. 3. Havalimanı projesinin ve kuzey Marmara otoyolu projesinin ikinci derecede etkilediği bölge, Atatürk Havalimanı’na, TEM ve E5 bağlantı yoluna yakın bir konumda. Ayrıca Yakuplu’daki Avrupa Yakasının yeni yatçılık merkezi West İstanbul Marina da bölgeye değer katıyor. Beykent Üniversitesi, Fatih Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Arel Üniversitesi gibi üniversitelerin varlığı da bölgeyi geliştiriyor.

Büyükçekmece-Hadımköy güzergahındaki sanayi alanları, TÜYAP’a yakınlık da bölgenin önemini artıran faktörler olarak sıralanıyor.

Bölgeyi öne çıkaran 5 neden

– Büyük projeler yapmaya elverişli boş arsa stoku.

– Metrobüsün ardından planlanan metro ve 3. Köprü bağlantı yollan ile şehre daha da yaklaşacak olması.

– Yakuplu’daki Avrupa Yakası’nın yeni yatçılık merkezi West İstanbul Marina’nın sunduğu olanaklar.

– Düzenli yapılaşmasıyla huzurlu bir hayat sunması.

– Gürpınar ve Yakuplu’nun deniz manzarasına sahip olması.

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir:

Oturum için ideal bir bölge

“Demir İnşaat olarak bölgede uzun yıllardan bu yana projeler geliştiriyoruz. Demir Romance, Ayışığı Butik projelerimizden bazıları. Son olarak da Demir Country projemize başladık. Planlanan metro ve 3. Köprü bağlantı yollarının da tamamlanmasıyla birlikte bölgenin önümüzdeki dönemde daha da değerleneceğini tahmin ediyoruz. Bölge denize yakın konumu ile de oturum için ideal bölgelerden biri.”

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı:

Fiyat artışıyla üçüncü sırada

“Bölge hem villa hem de konut gelişimiyle öne çıkıyor. Özellikle villa tipi projelerde sahile yakınlık ve manzara birim değerleri yükselmektedir. Bölgedeki projeler ilk etapta ikincil konut olarak tasarlanmış olmasına rağmen bölgenin gelişimi mevcut konutlarının birincil konut olarak da kullanılmasına olanak sağlamıştır. Son beş yılda bölgede konut fiyatlarının yüzde 21 arttığı, İstanbul genelinde değer artışı açısında 34 adet bölge arasında üçüncü sırada olduğu görülüyor.”

Bölgede 27 proje üretim ve satış aşamasında

Gürpınar Yakuplu

– Vira İstanbul

– Deniz İstanbul

– Sağlam Park Evleri Beykent

– Adresse Yakuplu

– Alya Penta

– Liv Marine

– Aqua Kavaklı

– Botanica İstanbul

– Arifoğlu Residence Beykent

– Delta White Gold Evleri 2

– Demir Country

– Huzurlu Marmara

– Deniztepe Evleri

-11. Mahalle

– Doğan Park Evleri

– Ahenk İstanbul

– Dora Park 3

– AKS Focus İstanbul

– İsis Park

– Yasemin Evleri

– Makyol Yaşam Beylikdüzü

– Zigana Tria

– Nursan Konakları

– Ayışığı Butik

– Marmara Konakları

– Marmara Referans

– Marmara Corner

Share
1406 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.