Yabancıya Satışta Bir Teşvik Daha! | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Yabancıya Satışta Bir Teşvik Daha!

Türkiye’den 1 milyon dolarlık konut alınması halinde yabancılara vatandaşlık verilmesini öngören düzenlemeden sonra şimdi de yabancıya olan satışlardaki KDV’ye istisna uygulaması başlıyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal, yabancıya konut satışıyla ilgili yüzde 18 KDV’si varsa, bu KDV’yi istisna edeceklerini söyledi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, yabancılara konut satışına yönelik yaptıkları düzenlemelere ilişkin açıklama yaptı. Ağbal, inşaat şirketlerinin yabancı bir gerçek kişiye veya bir şirkete bir iş yeri veya konut sattığında, bunun örneğin yüzde 18 KDV’si varsa, bu KDV’yi istisna edeceklerini söyledi.
indergi-naci agbal-yabanci satis
Ağbal, “Dolayısıyla yabancı, Türkiye’de konut veya iş yeri satın almak istediğinde KDV ödemeyecek.” dedi. Bunun Türkiye’ye olan talebi ve ilgili artıracağını dile getiren Ağbal, inşaat şirketlerinin de bu şekilde sattıkları konutlardan dolayı üzerlerinde kalan vergi yükünü adeta ihracatmış gibi döviz kazandırıcı işlem saymak suretiyle bu iadeleri, üzerindeki vergi yükünü kendilerine iade edeceklerini ifade etti. Ağbal, bu düzenlemenin özellikle son yıllarda büyük bir sıçrama yapan inşaat sektörüne çok ciddi bir dinamizm getireceğini kaydetti.Maliye Bakanı Ağbal, en son yapılan vergi düzenlemeleriyle piyasada büyük bir hareketliliğin başladığını da söyledi.Geçen hafta yapılan düzenlemeyle konutta da vergi indirimini eylül sonuna kadar uzattıklarını hatırlatan Ağbal, “Şu anda ne var gündemimizde? Özellikle inşaat sektöründe vergi maliyetlerini aşağı çekmek için, kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, inşaat taahhüt sözleşmeleri, yapı denetimi hizmet sözleşmelerinde vergi oranlarını aşağı çekebilecek bir yetkiyi Bakanlar Kurulu’ndan aldık. Yine tapu harcı diye bildiğimiz harcı farklılaştırıp oran farklılaştırabilmesi, yapması yetkisi de aldık.” dedi.
Ağbal, “Otomotiv sektörü için de düzenlemeniz olacak mı?” sorusu üzerine de tüm sektörlerle her zaman istişare ettiklerini söyledi. Bakan Ağbal, “Her zaman söylüyorum, onlarla da konuşuyoruz şu anda. Otomotiv sektöründe de aldığımız tedbirlere ilaveten ekonomiyi canlandıracak birtakım tedbirler alınması gerekiyorsa onu da beraber konuşur yaparız.” diye konuştu.

Share
632 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.