Yabancıya Konut Satışı Artışta | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Yabancıya Konut Satışı Artışta

Türkiye genelinde konut satışları 2017 Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,5 oranında azaldı. Buna karşılık yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,4 artış gösterdi. TÜİK’in verilerine göre 2017 yılı Kasım ayında 2 bin 152 konut satışı gerçekleşti.

TÜİK verilerini değerlendiren inşaat sektörü temsilcileri Türkiye’nin hala yabancı yatırımcı için cazip ve güvenilir bir pazar olduğunu vurguladı.

Keleş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İlker Keleş, son dönemlerde Ortadoğu’da yaşanan gelişmelere dikkatlice bakmak gerektiğini söyledi. Keleş “Türkiye pek çok yabancı uyruklu vatandaşa ev sahipliği yapıyor. Ülkemizde en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alan ya da en az 2 milyon dolar yatırım yapan yabancıya Türk vatandaşlığı verilmesinin yasalaşmasıyla birlikte, bu kişilerin Türkiye’de ev sahibi olmak konusunda talepleri her geçen gün artıyor.Öte yandan Körfez bölgesinde huzur ve istikrarın bozulmasıyla birlikte güvenli bölge olan Türkiye’ye ilgi büyük oranda artıyor. Bugün açıklanan rakamlar da ülkemizin yabancı yatırımcı için oldukça cazip ve güvenilir bir pazar olduğunu gösteriyor” yorumunu yaptı.

İlker Keleş konut sektöründe dönem dönem düşüşler yaşanabildiğini sektörün hükümet tarafından desteklenmeye devam etmesiyle canlılığını koruyacağını söyledi.

Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu yabancıya satıştaki yükselişin, gayrimenkul sektörünün Türk ekonomisine katkısının genişleyerek devam ettiğinin en önemli göstergesi olduğunu açıkladı. Hasanoğlu, yatırımcıların, 2018 yılının başında yeniden alım yönünde harekete geçeceğini ifade etti.

TESA Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asım Sağlam, sektörün güvenilir ve kazançlı bir yatırım kapısı olmasının yabancı yatırımcının Türkiye’yi seçmesinde çok etkili olduğunu açıkladı.

Okkalar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Okka, yabancıya konut satışlarının yükselmesinde yasaların etkisinin büyük olduğunu vurguladı. Mahmut Okka “Yabancıların Türkiye’ye yatırım yapmasının en önemli nedenleri arasında son dönemde yabancıya konut satışları ile ilgili olarak çıkan yasaların konut satışını kolaylaştırması ve yabancıya konut satışında KDV uygulanmaması gibi nedenleri sayabiliriz” dedi.

Mahmut Okka, 2018 yılında sektörde düşüş olmaması için özellikle tapu harçlarında yeni yılda artış yapılmaması gerektiğini savundu.

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım,  makro bazda bakıldığında aralık ayında gerçekleşecek net 65 bin 112 adetlik konut satışının, sektörün yeni bir rekor kırması anlamına geldiğini söyledi. Durbakayım “Son 3 – 4 yıldır aylık bazda ortalama 115 bin konut satışı gerçekleştiği göz önünde bulundurulursa, yılı yeni bir rekor ile kapatacağımız kesin görünüyor. Ancak burada en çok dikkat çeken nokta, banka kredili satışların dibe vurması.Banka kredisi ile gerçekleşen konut satışları, sektörde yılın en düşük satışlarının gerçekleştiği ocak ve Haziran aylarında olduğu gibi düşük seviyede gerçekleşti. Aylık bazda ortalama 40 -43 bin adet olarak gerçekleşen banka kredili konut satışları, kasım ayında 37 bin seviyesine düştü. Diğer bir ifade ile yılın en verimli döneminde gerçekleşen toplam 122,7 adetlik satış içinde banka kredisi kullanılarak yapılan 37,2 bin adetlik satış, faiz oranlarının tüketiciyi olumsuz etkilediğinin yine bariz göstergesi oldu” yorumunu yaptı.

Share
448 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.