Yabancılar Yeni Tesis Kuruyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Yabancılar Yeni Tesis Kuruyor

Türkiye’ye gelen sıfırdan yatırımlar yüzde 55 arttı. Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut, “Sıfırdan yatırımlar Türkiye’ye duyulan güveni ortaya koyuyor. Bunlar ülkemizin ekonomik kalkınmasına çok önemli katkılar sağlayacak” dedi.

indergi_Yabancılar Yeni Tesis KuruyorSabah gazetesinin haberine göre, ilk dört ayda birleşme-satın almaların dışında Türkiye’de bulunan uluslararası firmalar da yatırımlarını artırdı. Dünyanın en büyük tüketici ürünleri firması Unilever ve P&G, hem iç talebi karşılamak hem de ihracat kapasitesini artırmak için yeni fabrika açtı. Coca Cola’nın yeni üretim tesisi ilk çeyrekteki en önemli sıfırdan yatırım olarak öne çıktı.

YATIRIMIN GÖZDESİ ENERJİ SEKTÖRÜ

Son dört yılda 5 milyar dolarlık doğrudan yatırımın çekildiği enerji sektörü de yıla hızlı girdi. Toplam 1.3 milyar dolar bedelle ihalesi tamamlanan Konya Karapınar güneş enerjisi projesinin ardından rüzgâr enerjisi ihalesi için de çalışmalara başlandı.

SOCAR’IN YENİ YATIRIM PLANI VAR

Azeri petrokimya devi Socar’ın da yeni yatırım planları bulunuyor. Garanti Bankası’nın yüzde 25 hissesini 2010’da satın alarak Türkiye bankacılık sektörüne giren Avrupa’nın en büyük bankalarından olan İspanyol BBVA, Türkiye ekonomisine ve bankacılık sektörünün potansiyeline duyduğu güvenle bu yılın ilk çeyreğinde bankadaki payını yüzde 49.85’e çıkardı. Vitol Petrol Ofisi’ni, Mirage Cargo BV’nin MNG Kargoyu, GKN Tozmetal’i, Brezilya ye Katar ortaklığı Banvit’ı satın aldı. Kale Grubu ve İngiliz motor üreticisi Rolls Royse uçak motoru üretmek için ortak oldu. Banvit’teki yüzde 79.5 hisse BrezilyaKatar ortaklığı TBQ Foods’a devredildi.

Türkiye’de istikrarı kalıcı hale getiren referandum sonrası ekonomide beliren bahar havası yatırımlarda da kendini hissettirmeye başladı. Yılın ilk dört ayma sıfırdan yatırımlar, ortak girişimler, birleşme ve satın almalar’ damga vurdu. İlk dört ayda 3.6 milyar dolarlık doğrudan yatırım geldi, Sıfırdan yatırımlar da yüzde 55 arttı.

TÜRKİYE’YE GÜVEN ARTIYOR 

SABAH’a değerlendirmelerde bulunan Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı Arda Ermut, sıfırdan yatırımlardaki artışın Türkiye’ye duyulan güveni ortaya koyduğunu söyledi.

Ermut, “Sıfırdan yatırımlar ülkemizin ekonomik kalkınmasına çok önemli katkılar sağlayacak. Zira sıhrdan yatırımlar aracılığı ile Türkiye’de kurulan fabrikalar’ birer istihdam ve üretim merkezi olurken aynı zamanda ihracatımızı da artırmaktadır” dedi. Enerjiden kimyaya, otomotivden hizmetler sektörüne kadar- birçok alanda onlarca yatırım projesine destek verdiklerini belirten Ermut, yatırını ortamının tanıtılması ile ilgili çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

 

 

Share
590 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.