Yabancılar Askere Komşu Olabilecek | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

10 Ağustos 2017

Yabancılar Askere Komşu Olabilecek

Yabancılara gayrimenkul satılırken askeri makamlardan istenen ‘uygundur’ şartı kalktı. Böylece güvenlik bölgesi içinden de konut satışı yapılabilecek .

indergi-yabancılar askere komsu olabilecek

Bazı illerde yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı sırasında, “Askeri izin belgesi alma” şartı kaldırıldı. Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü arasında bu konuda bir protokol imzalandı. Sözcü gazetesinin haberine göre yabancı uyruklu kişilere gayrimenkul satışı yapılırken, bölgedeki askeri makamlardan da “Uygundur” belgesi isteniyordu. Protokol uyarınca bundan sonra Aydın, Aksaray, Adıyaman, Çankırı, Çorum, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sinop, Uşak ve Yozgat’taki satışlarda askeri belge istenmeyecek. Aydın’daki muafiyet Dilek Yarımadası içindeki araziler ile gayrimenkulleri ise kapsamayacak.

Düzenleme için geç kalındı

Yabancı uyruklu kişiler, yasal sınırlamalara uymak kaydıyla, Türkiye’de işyeri veya mesken olarak kullanmak üzere, taşınmaz mal satın alabiliyorlar. Ancak farklı şehirlerde de olsa, yabancı bir kişinin Türkiye’de satın alabileceği taşınmazların toplam yüzölçümü 30 hektarı geçemiyor. Yabancıların taşınmaz alımı öncesinde, bölgedeki askeri makamlardan da izin alınması gerekiyor. Taşınmaz, güvenlik bölgesi içindeyse, satışa izin verilmiyor. Son olarak imzalanan Askeriyeden ‘uygundur’ şartının kalkmasının İngilizlerin büyük ilgi gösterdiği Didim’de konut satışlarının artmasına neden olacağı belirtildi.

Didim Ticaret Odası Meclisi üyesi Deniz Demir, yabancıların gayrimenkul satışlarında alman özel güvenlik izninin kaldırılmasını bekledikleri müjde olarak değerlendirdi. Yabancılara satış yapılırken alman özel güvenlik izninin emlak ve inşaatçılar açısından büyük sorun olduğunu belirten Demir, düzenlemenin geç yapılmasından dert yandı.

Satışlar ciddi anlamda düştü
Demir “Çünkü geçen süre içinde birçok mağduriyet ve yabancıya satışlarda gözle görülür bir azalma yaşandı. Tapu işlemlerinin izinlerin geç verilmesinden ve yazışmalardan dolayı çok uzun sürmesi birçok yabancı uyruklu vatandaşı mağdur etti ve bu sıkıntılar ilçemize olan talebi ciddi manada düşürdü’ diye konuştu.

Share
459 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ