Yabancı Yatırımcıya Vatandaşlık Konusunda Bilinmesi Gerekenler | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Yabancı Yatırımcıya Vatandaşlık Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’den gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık verilmesinin önünü açan yönetmelik değişikliği konut sektöründe heyecan ve memnuniyetle karşılandı. Yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesinin mütekabiliyet kapsamında atılan en somut adımlardan biri olduğunu söyleyen İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, uygulamanın konut satışlarını artırmanın yanı sıra Türkiye’ye döviz girişine de katkı sağlayacağını kaydetti. Bazı sektör temsilcileri, 3 yıl satmama şartıyla alınacak konutlar için belirlenen asgari 1 milyon dolarlık tutarı faza bulsa da genel kanı, son yıllarda 5 milyar dolar düzeyinde seyreden yabancıya konut satışının vatandaşlık uygulamasıyla birlikte kısa sürede ikiye katlanacağı yönünde..


İndergi’de Esra Özsümer imzasıyla yayınlanan haberde, yabancı gayrimenkul yatırımcılarına verilecek vatandaşlık konusu ayrıntılarıyla ele alındı. İşte o haber…

indergi-yabanci yatirimciya vatandaslik

Gayrimenkul sektörünün heyecanla beklediği ‘Gayrimenkul alana yabancı yatırımcılara vatandaşlık verilmesi’ uygulaması yürürlüğe girdi. Geçen ay Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Vatandaşlığı Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nde değişiklik yapan yönetmeliğe göre, Türkiye’de en az 1 milyon dolarlık gayrimenkul satın alan, en az 2 milyon dolar yatırım yapan ya da en az 3 milyon dolarlık mevduat hesabı açan yabancılara Türk vatandaşlığı verilecek.

Gayrimenkul alımı karşılığında verilen vatandaşlıklarda taşınmazı üç yıl satmama şartı aranırken, en az 3 milyon dolar tutarında mevduat hesabı açanlardan ise bu parayı üç yıl hesapta tutmaları veya bu tutarda devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın almaları istenecek. Değişiklikle, en az 100 kişilik istihdam oluşturduğu belgelenen yabancıların da Türk vatandaşlığı almaya hak kazanacağı hüküm altına alındı.

Gayrimenkul alan yabancı yatırımcılara vatandaşlık verilmesi’ uygulaması gayrimenkul sektöründe heyecanla bekleniyordu. Mayıs 2012’de çıkan mütekabiliyet yasası ile yabancı gayrimenkul yatırımcısına gayrimenkul satışı kolaylaşmış, ancak gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık verilmemesi nedeniyle satışlarda beklenen artış yakalanamamıştı. Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan bu uygulamanın, Türkiye’yi yabancıya gayrimenkul satışı alanında, uluslararası arenada daha rekabet edebilir hale getirmesi bekleniyor.

‘Mütekabiliyette atılan en somut adım’
İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesin mütekabiliyet kapsamında atılan en somut adımlardan biri olduğunu belirterek “Birçok gelişmiş ülke örneğinde olduğu gibi ülkemize katma değer yaratacak yatırımlarda bulunan veya gayrimenkul alan yatırımcıları heyecanlandıran bu gelişme döviz girişine de katkı sağlayacaktır” dedi.
Yapılan yönetmelik değişikliğinde vatandaşlık hakkının şartlı olarak verilmesinin faydalı bir uygulama olduğu kanaatini dile getiren Durbakayım, “Mesela yabancı yatırımcı satın aldığı gayrimenkulü 3 yıl içinde satmazsa, gayrimenkulün büyüklüğüne bakılmaksızın ödeyeceği KDV yüzde 1 olarak sabit tutulabilir. Aksi durumda ödeyeceği KDV miktarı fazlasıyla alınacak şeklinde erken satışı caydırıcı bir ek madde yapılabilir” uyarısında bulundu.

‘Sırada müktesep hak var’
Yabancıya satışın sadece bu yönetmelik değişikliği ile zirve yapmasını beklemediklerini de dile getiren Nazmi Durbakayım şöyle devam etti: “En az 1 milyon dolarlık yatırımını Türkiye’ye yapan yabancı yatırımcı ‘müktesep hak’kının da garanti altına alınmasını istiyor. Sonuç olarak 2016 yılında yüzde 20 oranında gerileyerek 18 bin seviyesinde olacağını hesapladığımız yabancıya satış rakamının, vatandaşlık hakkıyla birlikte 2017’de en az yüzde 20 artmasını bekliyoruz. Bu kapsamda 2017’yi 20 binin üzerinde bir satışla tamamlamayı hedeflerken, öngördüğümüz bu artışın genelde Rusya, Ortadoğu ve Körfez ülkelerine yönelik satışlardan kaynaklanacağını düşünüyoruz.”

AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu:
Karar doğru, yatırım miktarı yüksek

indergi-melih tavukcuoglu-yabanciya vatandaslik

“Kararı durağan seyreden inşaat sektörü açısından sektöre ivme kazandıracak ve ülkemize daha fazla döviz akışı sağlayacak önemli bir adım olarak değerlendiriyoruz. Ancak bu umut verici adım yetersiz. Avrupa Birliği ülkelerinden daha uygun fiyata gayrimenkul satın alıp vatandaşlık hakkı kazanmak varken, 1 milyon dolarlık şart oldukça yüksek bir rakam. Özellikle Körfez ülkeleri açısından her zaman daha bir cazibe merkezi olan Türkiye’nin, bu yatırım tutarını biraz daha düşük tutması gerekirdi.”

Çalık Gayrimenkul Genel Müdür Yardımcısı Gonca Özgül:
Tarlabaşı’nda 250 milyon dolarlık satış bekliyoruz

“Türkiye’de konut alan yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesi kararı gayrimenkul sektöründeki satışları canlandıracak. Biz bunu Mütekabiliyet Yasası’nda gördük. Piyasaya çok olumlu etkisi oldu. Ama kararın ek kanunlarla da desteklenmesi gerekiyor. Bu kararı Körfez yatırımcıları başta olmak üzere birçok yabancı bekliyordu. Körfez ülkeleri, Rusya, Balkanlar, Kafkasya ve Afrika’dan Türkiye’deki lüks konut projelerine ilgi bir hayli fazla. Yabancılar vatandaşlık beklentisiyle taleplerini tutuyorlardı.
Şimdi yabancıların önünde hiçbir engel kalmadı. Biz Tarlabaşı’nda Taksim360 projemizin yabancı yatırımcıya satış oranını bu karardan sonra yüzde 40’a revize ettik. Bu da 250 milyon dolarlık bir satış hacmi demek.”

2016’da 21 bin yabancı Türkiye’den gayrimenkul aldı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre, özellikle Körfez ülkeleri ve İngiltere’deki yatırımcıların tercihi olan Türkiye’de son 10 yılda, arsa, bağ, bahçe, tarla gibi 8 bin 796 parsel ve 102 bin 745 konut,
121 bin 524 yabancıya satıldı. 2016’da ise 21 bin 178 yabancı uyrukluya, 19 bin 91 konut ve 1912 parsel satışı gerçekleştirildi. Ayrıca yabancılar geçen yıl, önceki senelerde edindikleri bin 15 taşınmazı elden çıkardı. Mülk edinimi konusunda Türkiye’yi tercih edenlerin başında sırasıyla Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt, Afganistan ve İngiltere vatandaşları geldi. Geçen yıl Iraklılara 3 bin 459, Suudi Arabistanlılara 1642, Kuveytlilere 1640, Afganlara 1518, İngilizlere ise 1298 taşınmaz satışı gerçekleştirildi.
Yabancılar, geçen yıl İstanbul’dan 6 bin 411, Antalya’dan 4 bin 971, Bursa’dan bin 344, Aydın’dan 1287, Yalova’dan ise 1031 taşınmaz edindi.

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya:
Uygulamanın sonuçlan kısa sürede alınacak
“Yabancı yatırımcılara vatandaşlık verilmesi konusu üzerine hükümetin önemli çalışmaları oldu. Uygulamaya geçirilen haliyle yabancı yatırımcıda aranacak özelikler son derece yerinde olmuş. Uygulama, sermaye yatırımı, ülke içinde sağladığı istihdam, mevduat fonu, devlet borçlanma araçlarının kullanılması gibi konuları da barındıran gayet kapsamlı bir şekilde faaliyete girdi. Gayrimenkul sektörü tarafında ise 1 milyon dolarlık taşınmaz satın alan yabancı yatırımcılara 3 yıl satmama şartı ile vatandaşlık verilecek. Bu uygulamanın inşaat sektörüne kazandıracağı hareketlilikten öte yeni sermayelerin ülkeye girişinde ve yatırımcıların daha rahat şekilde faaliyet gösterebilmeleri açısından büyük önem taşıdığına inanıyorum. Çok sayıda ülkede de benzer şekillerde uygulanan bu çalışmanın ülkemizde kısa sürede olumlu sonuçlar getireceğinin kanaatindeyim.”

 

indergi-inanc kabadayi-yabanciya vatandaslik

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı:
Yıllık 10 milyar doları hedef koymalıyız
“Benzer şekilde İngiltere, İspanya, Portekiz, Macaristan gibi önemli ülkelerde uygulanan bu yasanın ülkeye doğrudan yabancı yatırım getirmek için önemli bir aksiyon olduğunu düşünüyoruz. Ülkemize yapılacak olan yatırımlar başta bankacılık ve gayrimenkul sektörü olmak üzere birçok farklı sektöre olumlu katkı sağlayacaktır. Bu yasa ile ayrıca istihdamın ve döviz mevduatlarının da arttırılması hedeflenmektedir. Bu kanun ile beraber yabancıya satış konusunda hedefleri arttırmaları ve sektör olarak asgari yıllık 10 milyar doları hedef koymamız gerekiyor. Vatandaşlık hakkı ile birlikte ülkemiz yabancı yatırımcı için daha da cazip hale gelecek. Başta Körfez ülkelerinden olmak üzere doğrudan yatırımların önemli ölçüde hız kazanacağını düşünüyoruz.”

Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt:
Sektöre can suyu olacak
“Ülke ekonomisine katkı sağlayacak bu kanunu destekliyoruz. Karar zor günlerden geçen ülke ekonomisine can suyu olacak, gayrimenkul sektörü de bir nebze olsun nefes alacak. Bu konu büyük önem taşıyor, çünkü mevcut oturma izinleri yabancı yatırımcısının yaşam düzenini olumsuz etkiliyor. Yabancılar ısrarla vatandaşlık hakkı talep ediyor. Orta Doğu’da mevcut savaş koşullarında yaşamak istemeyen ve kararsızlık yaşayan yabancı yatırımcının gözü aslında Türkiye’de. Ancak vatandaşlık hakkı alamadığı için Türkiye’ye gelmek konusunda çekimser kalıyordu. Vatandaşlık hakkının gelmesiyle pek çok yabancı Türkiye’den ev sahibi olabilmek için harekete geçecektir. İnşaat sektörü 2015 yılında yabancıya satıştan 5 milyar dolar gelir elde etti. Şimdi bu kazancın ikiye katlanacağını tahmin ediyoruz.”

Share
826 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.