Yabancı Yatırımcı Ne İstiyor? | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Yabancı Yatırımcı Ne İstiyor?

Türkiye’den konut alan yabancı yatırımcıların konut tercihleri, profillerine ve geldikleri ülkelere göre değişiyor. Avrupa ülkeleri ve Rusya vatandaşları, iklim nedeniyle deniz ve güneş için Türkiye’ye gelirken Körfez kökenli yatırımcılar Türkiye’nin yatırım değerini ve kültürel zenginliğini çok önemsiyor

Yeni yasal düzenlemeler, KDV istisnası gibi teşvikler ve yapımcı firmaların kampanyaları nedeniyle, yüksek döviz kuru ve artan maliyetlere rağmen henüz yükselmeyen fiyatların etkisiyle Türkiye’deki gayrimenkullere olan yabancı yatırımcı talebini artırması bekleniyor. Bu talebin altında yatan neden ve beklentilerin iyi anlaşılması gerektiği de ortak payda olarak karşımıza çıkıyor.

Peki, Türkiye’den gayrimenkul almak isteyen yabancı yatırımcıların beklentileri nedir? Türkiye’deki gayrimenkul sektörünün önümüzdeki dönemdeki rotasını belirleyecek bu sorunun tek bir cevabı yok elbette…

Türkiye’den konut alan yabancı yatırımcıların konut tercihleri, profillerine ve geldikleri ülkelere göre değişiyor.Avrupalar Antalya ve Ege sahillerini tercih ediyorlar. Almanlar Antalya, özellikle Alanya’yı tercih ederken, İngilizler Fethiye, Didim, Dalyan gibi bölgeleri tercih ediyorlar. Rusların tercihi ise Antalya… Avrupa ülkeleri ve Rusya vatandaşları, iklim nedeniyle deniz ve güneş için geliyorlar.

Avrupalı emekliler ucuzluk peşinde

Avrupa emeklilere temiz havada ve deniz kenarında bir yaşımı daha ucuza elde etme arayışında. Avrupa’da emekli maaşı alan bir kişi, maaşıyla kendi ülkesinde zor geçinirken Türkiye’nin bir sahil kasabasında rahatlıkla hem de daha sağlıklı olarak yaşamını sürdürüyor. Hem sağlık altyapısı, hem ucuzluğu hem de güvenilir atmosferi, güler yüzlü, misafirperver insanı nedeniyle, Avrupalı yaşlılar Türkiye’den konut alıyorlar. Emekli Avrupalılar, kışın Türkiye’de, yaz aylarında ise kendi ülkelerinde yaşıyorlar. Yaz aylarında evlerini turizme açıyorlar.

Körfez ülkeleri vatandaşları için yatırım değeri önemli

Geleceğe yönelik hazırlanan tüm raporlarda, Türkiye yatırma uygun, yükselen bir ülke olarak gösteriliyor. Türkiye 2023 ekonomik hedefleri ile dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefliyor. Özellikle yatırımcılar, Türkiye’nin yatırım değerini çok önemsiyor. İstanbul’un kültürel atmosferine, tarihi değerlerine, gelirken, Bursa’nın termal tesislerine, Uludağ’ına, tarihine, denizine geliyorlar. Son dönemde Türkiye’nin farklı kentlerini keşfetmeye başlayan yatırımcıların bugünlerdeki favorisi Karadeniz’in yaylaları…

Türkiye ekonomik anlamda olduğu kadar siyasal alanda da yükselen bir güç olarak gösteriliyor. Düne kadar Washington ve Londra’ya yakın olmak isteyenler, artık İstanbul’a da yakın olmak istiyor. Bu nedenle İstanbul’daki lüks konutları tercih ediyorlar. Av meraklı zengin Arapların ormanlık alanda villa arayışında olduğu belirtiliyor. Orta halli Arap vatandaşlar ise Türkiye’den konut alıp çocuğunu okutma veya Türkiye’de iş kurma amacıyla hareket ediyor ve bu nedenle kira getirisi olan ticari gayrimenkulleri tercih ediyor. Öte yandan bölgesel sıkıntılar nedeniyle güvenli bir liman arayan yabancı yatırımcılar için Türkiye’de bölgesel olarak yatırıma uygun.

Türki Cumhuriyetlerden geliyorlar

Türk Cumhuriyetleri, Rusya içerisindeki Tataristan, Başkortostan, Dağıstan gibi Özerk Cumhuriyetler, Çin içerisindeki Özerk Uygur Bölgesi Türkleri de Türkiye’den konut alma eğilimindeler. Azerbaycanlılar ve Kazaklar yatırım için İstanbul’u seçerken oturum için Ege sahilleri ve Antalya’yı tercih ediyor.

Kaynak: ESRA ÖZSÜMER/İNDERGİ

Share
350 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.