Vergi İndirimi Satış ve Üretimi Artıracak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

02 Kasım 2018

Vergi İndirimi Satış ve Üretimi Artıracak

Mobilya, konut ve otomotiv sektörlerine getirilen vergi indirimi iş dünyasını sevindirdi. Sektör temsilcileri indirimin daha çok satış, üretim ve istihdam anlamına geldiğini belirtti. 

HAZİNE ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın altı başlıkta açıkladığı ÖTV ve KDV indirimlerine sektörlerden destek geliyor. Mobilyada KDV oranının yıl sonuna kadar yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesinin sektörü tekrar canlandıracağı, hem üretici hem de tüketiciye fayda sağlayacağı belirtiliyor.

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Yönetim Kurulu Başkam Ahmet Güleç, “Bu karar açıklanır açıklanmaz sektörde doping etkisi oluşturdu. Daha çok üretim yapacaklar, daha çok kişi çalıştıracaklar, daha çok satış yapıp daha fazla vergi verecekler” dedi. MOSFED Başkanı Güleç, şöyle devam etti: “Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında fiyatlarda
daha önce yüzde 10 indirim yaptık. KDV’nin düşürülmesiyle yüzde 10 indirim daha yapacağız. Sektörü çok motive edici bir hamle oldu. Etkisini göreceğiz.”

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Nuri Öztaşkın da, KDV düzenlemesi sayesinde mobilya sektörünün ciddi kazanımlar elde edeceğini söyledi. Yıl sonuna kadar devam edecek olan KDV indiriminin, üst üste gelen ham madde zamları karşısında zor günler yaşayan mobilya sektörüne adeta can suyu olacağını ifade eden Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Nuri Öztaşkın: ” Sayın Bakanımızın açıkladığı KDV düzenlemesinin, mobilya sektörünün yıl sonu rakamlarını önemli ölçüde değiştireceğini düşünüyoruz. Sektörümüzün gelişimi için KDV oranının indirilmesini bekliyorduk. 2017 yılında uygulanan ve yaklaşık 8 ay süren KDV indirimi, mobilya sektöründe ticareti yüzde 40 oranında artırarak önemli bir büyüme sağlamıştı. Böylelikle 2017’de sektörün en önemli sorunlarından biri olan kayıt dışılığın önüne geçilebildi. Yeniden gündeme alınan KDV indirimi ile birlikte yaklaşık yüzde 50’si kayıt dışı olan sektörümüzün kayıt içine kayacağını öngörüyoruz. Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı ve açıklanan KDV indiriminin etkisiyle 10 bin Liralık üründe yaklaşık olarak 2 bin TL indirim oldu. Yıl sonuna kadar sürecek olan KDV indiriminin, önümüzdeki yıllarda da devam etmesini temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Özyurtlar Holding Yönetim Kumlu Başkanı Tamer Özyurt da, konut satışlarında KDV ve tapu harçlarında yapılan indirimin yıl sonuna kadar uzatılmasına ilişkin, “Bu durum, hem konut alıcısına hem de konut üreticisine ciddi fayda yaratacaktır” ifadelerini kullandı.

HAYATİ BİR DESTEK 
Otomotiv Sanayii Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Yenigün, “Bu isabetli kararlar otomotiv sektörü için hayati bir destek” derken, Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş ise, “Bu indirim yılın son iki ayında tüketiciye de indirim olarak yansıyacak” diye konuştu.

 

Share
266 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.