Uzlaşma Olmayan Dönüşüme İzin Yok! | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

01 Ekim 2018

Uzlaşma Olmayan Dönüşüme İzin Yok!

Bakan Kurum kentsel dönüşümde uzlaşılma olmayan hiçbir projeye müsaade etmeyeceklerini belirtti.

MARDİN’de, belediye başkanları ile basına kapalı olarak bir toplantı düzenleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, daha sonra kentsel dönüşümün yapıldığı Yeşilli İlçesi’ne geçti.
Yeşilli Belediye Başkanlığı önünde, kentsel dönüşüm projesiyle ilgili toplanan bir grupla görüşen Kurum, sorunları dinledi. Kurum, “Vatandaşımızın istemediği, el birliğiyle çıkmayan hiçbir işleme izin vermeyiz.
Kentsel dönüşüm sadece Mardin değil Türkiye’nin her yerinde vatandaşın gönül birliği, işbirliği, el birliği olmadığı hiçbir projeye biz bakanlık olarak izin vermeyiz. Burada çoğunluk sağlandığında projelerde kentsel dönüşüme gireceğiz. Kentsel dönüşüm tamamen yerinde hak sahipleriyle uzlaşı içerisinde olmalı. Bunun takibini de ben bizzat kendim yapacağım halkımızın bilmesini isterim” diye konuştu.

KONUŞMASINDA Nusaybin’e 1.5 milyar lira değerinde yatırım yapıldığını hatırlatan Bakan Kurum, “Çukur siyasetinden zarar gören Nusaybin ilçemizde devletin imar ve inşası devam ediyor. Bu ilçemizde 6 bin 140 bağımsız bölümün inşaatına başladık. Nusaybin’de sahada incelemelerimizi yapacağız. 6 bin 140 konut için yaklaşık 1.5 milyar lira değerinde bir yatırımı Nusaybin ilçemizde yapıyoruz” dedi. Kurum, terör mağdurları için TOKİ’nin yaptığı yeni konut inşaatını inceledi.

YAPILMIŞ BİNAYI KAPSIYOR 
DAHA sonra gazetecilerin İmar Barışı ile ilgili sorularını cevaplayan Bakan Kurum, “İmar Barışı ile alakalı süreç devam ediyor. 31 Ekim’de başvuru süresi sona eriyor ve 31 Aralık’ta da bedellerini yatırma süresi sona eriyor. Tabii Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Mardin’de de kaçak binaların mevcut barışı biliyorsunuz. Yasa 31 Aralık 2017 tarihi itibarıyla yapılmış binaları konutları içeriyor” diye konuştu.

Kaynak:AKŞAM

Share
445 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.