Üsküdar Arazisine 11 Talip Çıktı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Üsküdar Arazisine 11 Talip Çıktı

BAŞBAKANLIK Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ), İstanbul Üsküdar Bulgurlu Mahallesi’nde bulunan 41 bin 570 metrekare arsa alanının gelir paylaşımı modeliyle ihalesinin ilk oturumu tamamlandı.

İhalenin ilk oturumuna 11 firma katıldı. İlk oturumda arsa satış karşılığı satış toplam gelir 793 milyon lira ve idare payı geliri 301 milyon lirayla en yüksek teklif Akiş GYO’dan geldi. Gelecek hafta yapılacak ikinci oturumun
ardından ihaleyi kazanan firma belli olacak.

indergi-uskudar

EMEKLİYE KONTENJAN
TOKİ Başkam Ergün Turan, ‘Arsayı alan şirket, arsa üzerinde proje geliştirecek, elde ettiği gelirin satışta belirlenen oranını da arsa payı olarak TOKİ’ye verecek” dedi.

TOKİ’nin sosyal konut üreten bir kurum olduğuna dikkati çeken Ergün Turan, şöyle konuştu: “Bu konutlarımız öncelikle dar ve orta gelir düzeyindeki vatandaşlarımıza verilmektedir. Bu grupların içerisinde engelliler, şehit aileleri ve maluller ile emekliler için ayrı bir kontenjan ayrılmış durumda. Evi olmayan emekliler için ilgili her projeden ayırdığımız konut oranı yüzde 25’dir. Biz bu satışlarımızdan kar elde etmiyoruz.”

TURAN, TOKİ’nin kendi finansal kaynağını oluşturduğuna dikkat çekerek, “Arsa Satış Karşılığı Gelir Paylaşımı modeli ile konut üretmek için finansal kaynak sağlıyoruz. Böylelikle dar gelirli, konuta erişmekte zorlanan vatandaşlarımız için konut üretimi yapıyoruz” dedi.

Share
534 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.