Ucuz Dolar İşlemleri İptal, Hesaplar Belirleniyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

03 Eylül 2018

Ucuz Dolar İşlemleri İptal, Hesaplar Belirleniyor

Halkbank’taki düşük kur işlemleriyle ilgili açıklama yapan Genel Müdür Arslan, tek tek belirlenip 4.6 milyon dolara denk gelen 2 bin 569 işlemin iptal edildiğini söyledi

Halkbank’ın internet sitesinde geçtiğimiz Cuma akşamı yaşanan sistemsel bir sorun nedeniyle 3.72’den dolar ve 4.32’den euro satılmıştı. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, konuya ilişkin bir açıklama yaptı. Hatalı kurların saat 22.01 ile 22.39 aralığında kısa süreli olarak işlem gördüğünü söyleyen Arslan, hatalı kurlar ile yapılan işlemlerin iptal edildiğini açıkladı. Yaklaşık yarım saatlik sürede 2 bin 569 adet 4.6 milyon dolarlık işlem yapıldı.

Bloomberg’in hatası

Arslan, kurların sisteme aktarılmasında kullanılan dış veri kaynağı Bloomberg’de meydana gelen sistemsel bir hatanın zincirleme etkisi nedeniyle, 31 Ağustos akşamı piyasa kapanışı sonrasında, bankanın döviz kurlarının kısa bir süre için olması gerekenden daha düşük seviyelerden yayınlanmaya başladığını belirtti.

Yapılan ilk incelemede, sorunun Bloomberg sisteminden otomatik olarak alınan kura esas verilerin hatalı olmasından kaynaklandığının anlaşıldığını ifade eden Arslan, “Hatalı kurlar saat 22.01 ile 22.39 aralığında kısa süreli olarak işlem görmüş, bazı müşterilerimiz dijital kanallardan yaptıkları döviz alım satımlarını bu hatalı kurlar üzerinden gerçekleştirmiştir. Sorunun tespit edilmesi üzerine, döviz alım satım işlemleri geçici olarak kapatılmış, kısa sürede alınan tedbirlerle sistemde doğru kurların uygulanması sağlanmıştır” diye konuştu.

Kâr-zarar olmadı

Düşük seviyeli döviz kurları kullanılarak yapılan alım-satım işlemlerinin kısa süre içerisinde tek tek belirlendiğini vurgulayan Arslan, şunları kaydetti:

“Toplam 1.256 müşterimizin 3.3 milyon dolar, 124 müşterimizin 539 bin euro, 383 müşterimizin diğer döviz cinslerinde 689 bin dolara eş tutarda döviz alım-satım işlemi gerçekleştirdiği anlaşılmıştır. Bu işlemlerin dolar cinsinden büyüklüğü 4.6 milyon dolar civarındadır. Toplam işlem adedi 2 bin 569 olmuştur. Derhal ilgili müşteri hesaplarına bloke konulmuş olup, bu süre içerisinde EFT ve Swift sistemlerinin kapalı olması nedeniyle banka dışına herhangi bir döviz ya da TL kaynak çıkışı olmadı. Yapılan detaylı incelemeler sonrasında, hatalı kurlardan yapılan işlemler iptal edildi. Düzeltme çalışmaları sonucunda bankamızın ya da müşterilerimizin herhangi bir kâr ya da zararı oluşmadı.”

Yasal haklarımızı kullanacağız

Sorun tespit çalışmaları sırasında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) uzmanlarının da bankaya davet edilerek inceleme yapmalarının sağlandığını aktaran Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, bankanın hatanın tekrar etmemesi için gerekli tedbirleri aldığını kaydetti. Arslan, şöyle devam etti: “Bankamız, algısının olumsuz şekilde etkilenmesine neden olan, hatalı veri sağlayıcı kuruluş hakkında her türlü yasal haklarını kullanacaktır. Ayrıca, bazı yazılı ve görsel medya kuruluşları ile sosyal medya hesaplarında, bankamızın güven ve itibarını sarsıcı, kamuoyunu ve yatırımcıları yanıltıcı nitelikte haber ve yorumların yapıldığı görülmektedir. Gerçekle bağdaşmayan bu tür haber ve yorumlara itibar edilmemesi gerekiyor. Güçlü bir kontrol ve bilgi sistemleri altyapısına sahip bankamız, müşterilerimize güvenli ve kaliteli hizmet verme hedefiyle çalışmalarına devam edecek.”

Kaynak: VATAN

Share
287 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.