Tuz Gölü’nden İlk Gaz Bugün! | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Tuz Gölü’nden İlk Gaz Bugün!

Tuz Gölü Yer altı Depolama Projesi bugün hizmete alınıyor. 700 milyon dolarlık projenin açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Enerji Bakanı Albayrak yapacak. Bakan Albayrak’ın özel önem verdiği projede, ilk gaz basma işlemi başlatılacak.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın göreve geldiği ilk günden itibaren özel olarak ilgilendiği Tuz Gölü Yer altı Depolama Projesi’nde ilk gaz basma işlemi bugün gerçekleştirilecek. Yaklaşık 700 milyon dolara mal olan projede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gaz basma işlemini başlatarak, tesisi hizmete alacak.

indergi-tuzgolu dogalgaz depolama

12 SUNİ MAĞARA OLACAK
Tesisin tamamlanması için gerekli olan çalışmalar depolama yapılırken devam edecek. Projenin yakın zamanda tam kapasiteyle hizmet vermesi bekleniyor. İlk mühendislik çalışmaları 2004’te başlayan projenin
2012’de sözleşmesi imzalanırken, 2013’te ise inşaatına başlandı. Tuz Gölü’nün yaklaşık 40 kilometre güneyindeki Aksaray İli, Sultanhan Beldesi yakınlarında yerin yaklaşık bin 100 ila bin 400 metre altında bulunan tuz yapılarında, doğalgaz depolanması amacıyla 12 kaverna (suni mağara) oluşturuluyor.

44 MİLYON METREKÜP GAZ
Bu kavernaların net fiziksel hacmi ise 630 bin ila 750 bin metreküpten oluşuyor. 12 kavernanın tamamlanmasıyla yaklaşık 1.2 milyar metreküp çalışma gazı kapasitesine ulaşılacak ve günlük maksimum 44 milyon metreküp gaz Türkiye doğalgaz şebekesine verilebilecek. Projenin tamamlanması sırasında
tuz kavernelerine su basıldı, tuz eritilerek dışarı çıkarıldı, doğalgaz depolamaya elverişli hale getirildi. Pompa istasyonları, su tankları, borular ve kompresör istasyonlarıyla depolama tesisinin kurumu tamamlandı.

ERDOĞAN yeni proje açıklayacak
CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın ilk gaz basma işlemini başlatmasının ardından depolamayla ilgili tarihi bir projeyi de açıklayacağı öğrenildi. Projenin tamamlanması sırasında tuz kavernelerine su basıldı, tuz eritilerek dışarı çıkarıldı, doğalgaz depolamaya elverişli hale getirildi. Pompa istasyonları, su tankları, borular ve kompresör istasyonlarıyla depolama tesisinin kurumu tamamlandı. Toplamda 1.2 milyar metreküp çalışma gazı ve 40 milyon m3/gün geri üretim kapasiteli tesisin bir bütün olarak devreye alınması planlanıyor.

DÜNYA BANKASI’NDAN FİNANSMAN DESTEĞİ
BU arada Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Cyril Muller de Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi’nin kapasite büyütme programı üzerinde finansman için çalıştıklarını belirterek, “Bu takvim yılı içerisinde, söz konusu proje için önemli bir finansmanı onaylamayı planlıyoruz. Yıllık 1 milyar metreküp öngörülen Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi’nde kapasitenin artırılmasında, finansörlerden biri olmayı umuyoruz. Aynı zamanda, başka finansörlerin bulunması için de çaba harcayarak, Tuz Gölü Projesi’ni desteklemek için bir konsorsiyum oluşturabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Share
535 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.