Türkiye’ye Yakışır Kentler Geliyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

17 Temmuz 2018

Türkiye’ye Yakışır Kentler Geliyor

Kentsel dönüşüm kapsamında 7.5 milyon konutun 15 yıllık periyotta yenilenmesi hedefini olumlu bulan inşaat sektörü temsilcileri, sürecin akıllı şehir uygulamaları için fırsata çevrilmesini ve planlı hareket edilmesini önerdi. 

KENTSEL dönüşüm kapsamında 7,5 milyon konutun 15 yıllık periyotta yenilenmesi hedefini olumlu bulan inşaat sektörü temsilcileri, sürecin akıllı şehir uygulamaları için fırsata çevrilmesini, kamu ve özel sektörün planlı hareket etmesini önerdi. İnşaat sektörü temsilcileri, AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer alan kentsel dönüşüm hedeflerini değerlendirdi. Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, deprem kuşağında bulunan Türkiye açısından kentsel dönüşümün hayati önem taşıdığını belirtti.

Yenigün, tehlike arz eden toplam 7.5 milyon konutun 15 yıllık periyotta yenilenmesinin hedefler arasında olduğunu ve bunu kıymetli bulduklarını söyledi. Yenigün, “Burada önemli olan nokta, kentsel dönüşümün, bütünsel bazda, kentsel altyapı, yeşil alan ihtiyacı, sosyo-kültürel doku ve başta mülkiyet hakkı olmak üzere bölge sakinlerinin hakları gözetilerek hayata geçirilmesidir. Bu kapsamda hem afet riski altındaki yapılarda hem de kentsel dönüşüm amaçlı projelerde planlama ve uygulama aşamaları şehircilik ilkelerine, kamu yararına, bilim ve tekniğe uygun şekilde gerçekleştirilmelidir” diye konuştu. Yenigün, “Sektörde yap-satçılara denetim getirilmeli. Ayıplı iş yapan firmaların sektörden ayıklanmasına olanak sağlayan yasal zemin hazırlanmalıdır” ifadesini kullandı.

GAYRİMENKUL ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin de sürecin Türkiye’ye yakışır şehirler planlamak için fırsat olduğunu söyledi. Yetgin, “Altyapısı hazır, akıllı ve sürdürülebilir kentler inşa etmeliyiz ki 20 yıl sonra Avrupa ülkelerinde olduğu gibi gayrimenkul sektörünü bu kadar gündemde tutmadan yaşamımızı idame ettirelim” diye konuştu.

TÜRKİYE İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (INTES)Yönetim Kurulu Başkanı Celal Koloğlu da, “Kentsel dönüşüm projeleri planlanırken işin ehline teslim edilmesi en önemli nokta olmalıdır. Bu büyük dönüşümde yer alacak müteahhitlerin yeterliliklerinin tespit edilmesi ve kriterlerinin açık bir şekilde belirlenmesi gerek” dedi.

TSE ile kriterler belirlenecek 
KOLOGLU, yalnızca fiyat odaklı bir bakış açısı ve aşırı düşük tekliflerle iş yapma kültürünün çok ciddi bir tehlike olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: “İNTES olarak Türk Standartları Enstitüsüyle bir protokol imzalayarak yapım sektöründeki müteahhitlere yeterlilik kriterleri belirlenmesi konusunda çalışmalarımızı başlattık.”

Kaynak: Akşam

Share
497 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.