Türkiye’ye 10 Yeşil Yıl Kazandırdılar | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

30 Temmuz 2018

Türkiye’ye 10 Yeşil Yıl Kazandırdılar

Berkay Somalı, Emre Ilıcalı ve Serkan Emin tarafından kurulan yeşil bina danışmanlık şirketi Altensis, 10 yılı geride bıraktı. Çevre dostu bina mühendislik ve danışmanlığı konusunda Türkiye’de ilk kurulan şirket olan Altensis’in ekibi, 150 den fazla projenin yeşil bina olmasını sağlayarak Türkiye’nin yeşil yolculuğuna öncülük etti.

Genç Türk girişimcileri, Berkay Somalı, Emre Ilıcalı ve Serkan Emin tarafından kurulan yeşil bina danışmanlık şirketi Altensis, 10 yılı geride bıraktı. Çevre dostu bina sertifikaları konusunda Türkiye’de ilk kurulan şirket olan Altensis’in ekibi, bugüne kadar 150’nin üzerinde projenin sertifika almasını sağlayarak Türkiye’nin yeşil yolculuğuna öncülük etti.

Markalı konut projelerinden alışveriş merkezlerine, uluslararası şirketlerin merkezlerinden üniversitelerin eğitim binalarına, kimya tesislerinden sanayi tesislerine ve ufak müstakil evlerden yerleşkelere kadar geniş bir yelpazede hizmet veren Altensis, önümüzdeki 5 yılda proje sayısını ikiye katlamayı hedefledi.

Konuyla ilgili bilgi veren Altensis Kurucu Ortaklarından Emre Ilıcalı, 10 yıl önce yeşil bina sertifikası kavramına yabancı olan Türkiye’nin bugün uluslar arası alanda en fazla LEED sertifikasına sahip ülkeler arasında 8. Sırada olmasını büyük bir gurur ve heyecanla takip ettiklerini belirtirken, “Öncülük ettiğimiz bir sektörün başarılı noktalara gelmesi, 10 yıl önce çıktığımızın yolun ne kadar doğru olduğunun kanıtı” diye konuştu.

Altensis Avrupa’da da Birinci

Öte yandan Türk şirketi Altensis, Avrupa’da en çok yeşil bina projesi tamamlayan firma oldu. Avrupa’daki en önemli yeşil bina organizasyonlarından olan Green Build Europe 2018 kapsamında Altensis bu alanda göstermiş olduğu liderlik ve katkı nedeniyle ödüllendirildi. Nisan ayında Almanya’nın Berlin şehrinde 18 Nisan 2018 tarihinde  gerçekleştirilen ve LEED sisteminin kurucusu Amerikan Yeşil Binalar Konseyi’nin Başkanı  Mahesh Ramanujam’ın da katıldığı törende Altensis adına plaketi şirket ortaklarından Emre Ilıcalı aldı.

Amaç Türk Gayrimenkul Sektörüne Yeşil Kimlik Kazandırmak

Sürdürülebilir ekonomi ve çevre dostu gayrimenkul sektörü oluşturmak adına mikrodan makroya giden bir yaklaşım sergilediklerini belirten Emre Ilıcalı; “Biz sadece binalara yeşil kimlik kazandırmakla kalmıyor, uluslararası alanda çevre dostu binalar kategorisinde ilk 10’da yer alan Türk gayrimenkul sektörünün yeşil kimlik kazanması ve üst sıralara tırmanması konusunda da destek veriyoruz. Ayrıca, yine son dönemde üzerinde çalıştığımız kentsel dönüşüm projeleriyle sadece bina ölçeğinde değil, yerleşke ölçeğinde de sürdürülebilir kentsel tasarım ve planlama kriterlerini uyguluyoruz.” dedi.

 

Share
211 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.