Türkiye’nin Önünde 3 Fırsat Var | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

29 Aralık 2017

Türkiye’nin Önünde 3 Fırsat Var

Güler Sabancı: Küresel rekabette öne geçmek için önümüzde üç önemli fırsat görüyoruz; teknoloji, dijitalleşme ve eğitim. Bu üç fırsatın da kazananı olmak için enerjimizi ortak hedeflere odaklamalıyız. 
Bugünden adım atmalıyız 
SABANCI Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Topluluğu çalışanlarına yönelik bir yeni yıl mesajı yayımladı. Sabancı, mesajında 2017 yılını değerlendirirken, geleceğe ilişkin beklentilerini dile getirdi. “2017’de, küresel ve bölgesel ölçekte siyasi ve toplumsal gerginlikler devam ederken, ekonomide umut verici gelişmeler yaşandı” diyen Sabancı, şunları söyledi:
“Dünyanın yeniden toparlanması ve büyüme trendine geçmesi küresel ekonomide en dikkat çekici gelişme oldu. Ülkemize baktığımızda ise, jeopolitik etkileri politik, ekonomik ve sosyal olarak derinden hissettiğimiz bir yıl daha yaşadığımızı görüyoruz. Ancak olumsuzluklara rağmen, dünyadaki büyümenin ülkemize de yansımış olması memnuniyet vericidir.”
6 Yılın En Hızlı Büyümesi
Sabancı, şöyle konuştu: “Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11.l’le son 6 yılın en hızlı büyümesini kaydetti. Bu, rakam OECD ülkeleri içinde en hızlı büyüme oram olarak kayıtlara geçti. Bu rakam hepimiz için umut vericidir ancak tüm göstergelere yansıyarak sürdürülebilir bir zemine oturması hepimizin önceliği olmalıdır. Bu noktada, küresel rekabette öne geçmek için ülke olarak önümüzde üç önemli fırsat görüyoruz; teknoloji, dijitalleşme ve eğitim. Dünyanın içinden geçtiği ve iç içe geçen bu süreçte tüm ülkeler bu üç temel konuda yolunu bulmaya çalışıyor.”
GÜLER Sabancı, şöyle devam etti: “2017 Sabancı Topluluğu için ‘dönüşüm yılı’ oldu. 90 yılı aşan hikayemizde yeni bir başlık açtık.  CEO’muz Mehmet Göçmen’in liderliğinde, yeni yönetim ekibimizle birlikte koşulmaya başlanan bu yeni etapla birlikte, biz artık sadece ‘Türkiye’nin Sabancı’sı’ değil, ‘Yeni Neslin Sabancı’sı’ olacağız. Ortaya koyduğumuz yeni vizyona katkıda bulunacak sanayi 4.0 uygulamalarından, kompozit gibi yeni iş kollarına her türlü fırsatı önümüzdeki dönemde değerlendireceğiz.”

“Öncelikle, katma değer yaratan teknoloji yatırımları çok büyük bir önem taşıyor” diyen Sabancı, şunları söyledi: “Teknolojik anlamda dünya tarihinin en hızlı dönüşümüne tanık oluyoruz. Ekonomik büyüme de, teknolojideki değişimle paralel bir gelişim gösteriyor. Dolayısıyla, yarının güçlü ekonomileri arasında yer almanın tek yolu, buradan geçiyor. İkinci öncelik ise, teknolojiyle yakından ilişkili olan dijitalleşme. 2020’de 24.6 trilyon dolara ulaşması öngörülen dijital ekonomide kendimize yer bulmak zorundayız.”

SABANCI, “Teknoloji ve dijitalleşmeyle değişen dünya eğitimi de dönüştürüyor. Eğitim rekabetinin gerisinde kalmamak için üstümüze düşen; bilimsel, akılcı ve katılımcı bir süreçle, teknolojinin bize sağladığı olanaklarla yeni bir eğitim sistemi tasarlamaktır. Bu üç fırsatın da kazananı olmak için enerjimizi ortak hedeflere odaklamak ve bugünden adım atmak gerekiyor” diye konuştu.

Share
297 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.