Türkiye’nin İlk LEED Gold Sertifika Adayı Spor Kompleksi | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

06 Şubat 2017

Türkiye’nin İlk LEED Gold Sertifika Adayı Spor Kompleksi

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi, Okmeydanı Cemal Kamacı Spor Kompleksi’nin kapasitesini artırarak yeniden inşa ediyor. Cemal Kamacı Spor Kompleksi’nin yeni projesiyle, Türkiye’de ilk defa, yeşil bina uygulamaları göz önüne alınarak, doğal enerji ve çevre dostu yapılar tasarlamaya duyarlı LEED projesi hayata geçirilecek. Çalışma; LEED Derecelendirme Kriterleri’ne göre; Türkiye’nin Gold Sertifika adayı ilk spor kompleksi olacak. 

Yeni binasıyla birlikte Cemal Kamacı Spor Kompleksi birçok yeniliği barındıracak. Kapasitesi ve yüzme havuzları artarken, yeşil çatı uygulaması, doğal açık alanların artırılması ve doğal bitkilendirme yapılacak. İnşaatta çevreci malzeme kullanımı, küresel ısınmaya etkinin azaltılması sağlanacak, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ile bir ilk olacak.

indergi-cemal kamaci spor

Yeni bina elektrik enerjisinin yüzde 10’unu güneş enerjisinden sağlarken, yüzde 45 su ile yüzde 28 de enerji tasarrufu sağlayacak. 426 kişi kapasiteli olacak Okmeydanı Cemal Kamacı Spor Kompleksi projesinde FSC-Orman Görevlileri Kurulu/(Forest Stewardship Council) belgeli ahşap malzeme, geri dönüşüm içerikli çevreci malzeme, bamboo, keten, pamuk vb. çabuk yenilenebilir ve yerel malzeme kullanılacak. ÎBB Üstyapı Projeler Müdürlüğü’nce projelendirilen spor kompleksinin inşaat çalışmalarını Yapı İşleri Müdürlüğü yürütüyor.

Share
774 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.