Türkiye'den Ev Almak İçin Bir Düzine Neden Var | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Türkiye’den Ev Almak İçin Bir Düzine Neden Var

Başta İstanbul olmak üzere kentlerimizin dünyada artan popülaritesi, Mütekabiliyet Yasası’ndaki değişiklikler, KDV istisnası gibi teşvikler, kaliteli gayrimenkul stoku, yüksek getiri potansiyeli, kur avantajı gibi birçok neden, Türkiye’de konut almayı cazip hale getiriyor

 Her yıl binlerce yabancı uyruklu kişi ve dünyanın dört bir yanına yayılmış gurbetçilerimiz Türkiye’den ev alıyor. Türkiye’nin yatırım aldığı ülkeler arasında ABD’den İngiltere’ye Kuveyt’en Fransa’ya kadar pek çok ülke bulunuyor. Peki, binlerce yabancıyı ve gurbetçileri Türkiye’de ev almaya iten nedenler neler?Gurbetçi vatandaşlarımız için bunları araştırdık ve Türkiye’den konut almak için en önemli 12 gerekçeyi gurbetçi vatandaşlarımız için bir araya getirdik.

  1. Avantajlı yatırım ortamı

2012 yılında çıkan Mütekabiliyet Yasası, yabancılar için eskisine oranla daha rahat yatırım yapabilecekleri bir hukuk ortam yaratırken hükumetin vatandaşlık konusunda sağladığı kolaylıklar ve KDV istisnası gibi teşvikler, Türkiye’de gayrimenkul alanında avantajlı bir yatırım ortamı yarattı.Sadece yabancı uyruklular için değil aynı zamanda yurtdışında yaşayan ve çalışanlar için de KDV istisnası getirildi. Yasaya göre; Türkiye’de yerleşik olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler ile bunların yurt dışında kurdukları şirketleri, Kanuni ve iş merkezi Türkiye’de olmayan ve bir iş yeri ya da daimî temsilci vasıtasıyla Türkiye’de kazanç elde etmeyen kurumlar ve çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlar; kat irtifakı kurulabilen ve yapı ruhsatında konut, dükkân, ofis, büro, rezidans, apart daire, devre mülk ve benzeri olarak tanımlanan konut veya iş yeri satışlarındaki KDV (Katma Değer Vergisi) muaf olacak.

  1. Döviz kuru fırsatı

Geçici bir durum olsa da son yıllarda TL’nin dolar ve euro karşısında değer kaybetmesi, Avrupa ve ABD vatandaşlarının yanı sıra yatırımlarını çoğunlukla dolar bazında değerlendiren körfez yatırımcısı için büyük avantaj oluşturdu.

  1. Fiyatlar cazip

Türkiye’deki gayrimenkul fiyatları, gelişmiş ülkelerin metropolleriyle karşılaştırıldığında hala cazip yatırım seviyelerinde bulunuyor. Ayrıca artan kura bağlı olarak yükselen arsa ve inşaat maliyetleri henüz konut fiyatlarına yansıtılmadı. Bu durum, yabancıların konut alımını kolaylaştırıyor. Öte yandan uzmanlar, önümüzdeki dönemde fiyat artışlarının kaçınılmaz olduğunu belirtiyor. Bu da şimdi konut alana yüksek prim garantisi sağlıyor.

  1. Vergi oranları Avrupa ve ABD’ye göre düşük

ABD ve Avrupa’da gayrimenkul sektörü, uluslararası yatırımcılara güvenilir ve karlı yatırım imkanı sunsa da yüzde kırklara varan vergi oranları bu bölgelerin cazibesini silip süpürüyor. Türkiye bu ülkelere göre, çok daha düşük vergi oranlarıyla uluslararası yatırımcıyı çekiyor.

 Ulaşım ve iletişim kolay

Türkiye’nin son yıllarda ulaşım ve iletişim alanındaki yatırımları, uluslararası gayrimenkul yatırımcılarını cezbeden etkenlerden biri. Yeni İstanbul Havalimanı ile birlikte  dünyanın en önemli aktarma merkezlerinden biri haline gelen Türkiye, artık dünyanın her yerine daha yakın.

  1. Dünyanın orta noktası

Avrupa ile Asya arasında bir köprü niteliği taşıyan Türkiye, adeta dünyanın orta noktası oldu.Afrika’dan Avrupa’ya, Körfez’den ABD’ye kadar pek çok noktaya Türkiye’den erişim oldukça kolay.

 7- Tarihi, kültürel yakınlık

Yurtdışında yaşayan vatandaşların memleketlerinde ev sahibi olmasının yanı sıra, Özelikle Arap yatırımcılarının ev alma kararında, Türkiye ile aralarındaki coğrafi, kültürel ve tarihi yakınlık etkili oluyor. Yaşam tarzı ve kültürel olarak doğu ve batının sentezlendiği bir ülke olarak Türkiye hem doğu hem batıdan yatırımcı çekiyor.

 8- Getiri yüksek, amortisman süresi kısa

Uzmanlara göre, Türkiye’nin ekonomik koşulları, yatırımlarda hala reel kazanç vaat ediyor. Ayrıca konut yatırımlarının getirisi, Avrupa Birliği üyesi ülkelere göre daha yüksek, yatırımların geri dönüş süresi ise daha kısa. Avrupa İstatistik Enstitüsü Eurostat’ın verilerine göre, konut yatırımlarının geri dönüş süresi Avusturya’da 51, İtalya’da 42, İngiltere’de 38 yıl, Fransa’da 36, Norveç’de 32 yıl, Türkiye’de ise 28 yıl. Geri dönüş sıralarının kısalığının yanı sıra TL olarak fiyatların cazipliğine bağlı olarak, döviz ve lokasyona bağlı gayrimenkul değerinde artış beklentisi fazla.

 9- Herkese uygun bir ev var

Türkiye inşaat ve gayrimenkul sektörü, son 15 yılda hızlı bir gelişim kaydetti. Hem inşaat teknolojileri ve kalitesi hem de konut çeşitliliği bakımından göz dolduran bir performansa ulaşan sektör, her ihtiyaca ve zevke uygun konut seçenekleri sunuyor.

10-Yeşil, deniz ve tarih iç içe

Türkiye’nin eşsiz coğrafi güzellikleri ve tarihi zenginliği bir arada barındırması yabancı yatırımcının gözünü dolduruyor. Özellikle mavi ve yeşilin iç içe olduğu kentler daha fazla talep görüyor.

  1. Türkiye’de gelişim durmuyor

Türkiye’nin hemen her bölgesinde hayata geçirilen yeni kalkınma projeleri, yabancıların yatırım kararını etkileyen unsurlar arasında yer alıyor.Kanal İstanbul’dan, yeni İstanbul Havalimanı’na, dev ulaşım projelerinden şehir hastanelerine kadar Türkiye’nin mega projeleri, uluslararası konut yatırımcılarının takibinde.

  1. Güvenilir liman

Türkiye bölge yatırımcısına huzur, güven ve barış dolu bir adres olarak kendisini kanıtlamayı başardı. Ortadoğu ve Körfez bölgesindeki iç savaşlar ve siyasi karışıklıklara rağmen Türkiye yabancı yatırımcı için güvenilirliğini koruyor.

Kaynak: ESRA ÖZSÜMER/İNDERGİ

 

Share
379 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.