Türkiye'deki Dönüşüm Projelerine İlham Oldu | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

25 Mart 2019

Türkiye’deki Dönüşüm Projelerine İlham Oldu

Türkiye’nin kamu-özel sektör iş birliğinde gerçekleştirilen ilk ve en büyük kentsel yenileme projesi olan Taksim 360 projesinin 1 etap anahtar teslim töreninde konuşan Başkan Demircan, “ “Tarlabaşı’ndaki mücadelemiz Türkiye’deki dönüşüm projelerinin de ilham kaynağı oldu” dedi.

Beyoğlu’nda bir hayal daha gerçek oldu. Türkiye’nin kamu-özel sektör ortaklığında gerçekleşen ilk kentsel yenileme projesi olan Taksim 360 Projesinin ofislerden oluşan 1. Etabı tamamlandı. Beyoğlu Belediyesi ve Gap İnşaat işbirliğinde hayata geçirilen projenin 1. Etap hak sahipleri düzenlenen törenle anahtarlarını ve tapularını teslim aldı. Hak sahiplerinin büyük mutluluk yaşadığı törene; Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, AK Parti Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Haydar Ali Yıldız, GAP İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Taçyıldız, Ortodoks Cemaati Ruhani Lideri ve Patrik Vekili Yusuf Çetin’in yanı sıra çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı.

ADA BAZLI DÖNÜŞÜMÜN ÖNCÜSÜ OLDU

Anahtar teslim töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, “Benim için çok anlamlı ve önemli bir gün. 2004 yılında aday olduğumda Sayın Cumhurbaşkanımız telefonla beni aradı ‘Ahmet 3 şey çok önemli. Bir, çöp ve temizlik çok kıymetli bir şey. Tertemiz bir Beyoğlu olması lazım. 2, gece gündüz belediyede yatıp kalkman lazım. 3, Tarlabaşı’nda mutlaka bir çözüm bulmamız lazım.’dedi. Kanunen buna fırsat verilmesi için bir kanun taslağı hazırladık ve şöyle bir terminoloji çıktı. Ada bazlı dönüşüm yapmak. Ada bazlı dönüşüm terminolojisini Türkiye’nin gündemine Tarlabaşı projesi getirmiştir. Herkesle tek tek konuşuldu uzlaşmaya varıldı. Onaylandı ve inşaat başladı. Emeği geçen herkese binlerce teşekkür ederim.”dedi.

Başkan Demircan, “Taksim 360 Projesi sadece tarihi mekanların restorasyonuna ilham kaynağı olmadı, Okmeydanı’nda da ada bazlı dönüşümün ilham kaynağı oldu. Tarlabaşı’ndaki mücadelemiz aslında Türkiye’deki dönüşüm projelerinin de ilham kaynağı oldu. Beyoğlu insanıyla ve mekanıyla var. Farklı insanların ruhlarında tutukları farklı yaşam kültürleri nefes olmuştur, güzellik olmuştur ve bu binalara hayat vermiştir. Bu mekanları dolaştığınızda çoğu değişik kültürlerin yaşam şekillerin ete kemiğe bürünmüş hallerini görüyorsunuz. Biz aslında burada sadece bina yapmıyoruz, Beyoğlu’nu küllerinden yeniden hayata döndürüyoruz. Bugün benim için çok anlamlı.” şeklinde konuştu.

İstanbul’un en önemli çekim merkezi olan Taksim Meydanı’na 350 metre, İstiklal Caddesi’ne ise sadece 180 metre mesafede yer alan Taksim 360’ta, 9 ada üzerinde 25 bin metrekare alan üzerine kurulu, ofis, rezidans, konut ve mağaza alanlarıyla birlikte 971 ünite yer alıyor. Projede tüm ofis ve konutlar için yaklaşık 1.000 araç kapasiteli yeraltı otoparkları ve sosyal faaliyetlerin yoğunlaşacağı yaya alanları oluşturuluyor.

Share
239 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.