Türkiye'de ev alan gurbetçiye üç indirim imkanı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Türkiye’de ev alan gurbetçiye üç indirim imkanı

Döviz bazında alırken kazanç sağlaması, fiyatların hala zamlanmaması ve yurtdışına özel yüzde 18’lik KDV muafiyeti uygulanan Türkiye gayrimenkul pazarında, dövizle geliri olanlara cazip koşullar sunuluyor. Bu avantajların dışında gelecek üç -dört yıl içinde fiyatların yüzde 100 oranında artması bekleniyor.

Türkiye konut sektörü büyürken yabancıların olduğu kadar gurbetçilerin de ilgisini çekiyor. 2018’in ilk 10 ayında gurbetçi ve yabancı Türkiye’den 35 bin konut aldı. Yılsonunda bu sayının 50 bini bulması bekleniyor. Türkiye’ye olan gurbetçi ilgisi özellikle 2018’in ikinci yarısında daha hızlı arttı. İkinci yarıdan itibaren yurtdışı alım hızı yüzde 100’lerin üzerine çıktı. Çünkü ikinci yarıdan itibaren dövizin TL karşısında hızlı yükselmesi, döviz bazında geliri olan için Türkiye’de neredeyse yüzde 50 indirimli ev alma imkanı sundu. Bu avantajın dışında gayrimenkul firmaları hala artan malzeme ve işçilik gibi maliyetleri henüz fiyata yansıtmadı. Ayrıca yabancı ve yurtdışında yaşayanların alacağı konutların yüzde 18 KDV’den muaf olması da başka bir avantaj olarak öne çıkıyor.

 Gözü kapalı gayrimenkul alma dönemi

Bu dönemi yabancı yatırımcı açısından ‘şu anda gözünü kapasa alsa her yerden para kazanabileceği bir dönem’ olarak adlandıran gayrimenkulcüler, “Çünkü hem şu andaki kur avantajından faydalanırlar, hem de ülkenin gelecek 4-5 yıldaki gelişme konjonktüründen faydalanır. Ayrıca şu anda üreticiler maliyet fiyatının altına satış yapıyor. Dolayısıyla satış hızı çok yüksek olmasa dahi, hiçbir şey olmazsa bile enflasyon yansıdığında bile iki yıl içinde fiyatlar yüzde 50 artar. Diğer taraftan şu anda yeni üretimde azalma var. Dolayısıyla mevcut talep devam etse bile, iki üç yıl içinde ise İstanbul’da fiyatlar yüzde 100’e yakın artar ” denildi.

100 bin Euro’luk daireyi 50 bine alma imkanı

2018’in ağustos ayında yaşanan döviz artışı, özellikle Avrupa’da yaşayan gurbetçilerin alım için çok fazla avantajlı bir ortam yaratıyor. Döviz fiyatlarındaki artışla birlikte bir gayrimenkulü yarı fiyatına iskontolu alma imkanı doğdu.Gurbetçilerin yabancılardan farklı olarak Türkiye ile bağlarının devam etmesi, gayrimenkul yatırımını daha anlamlı kılıyor.

Bugüne kadar gerçekleşen gurbetçi alımlarında, yeni jenerasyon farklılığı kendini gösteriyor. Yeni jenerasyonlar,  Türkiye’ye yatırım yapılacak yeni yerlere odaklanıyor. Yaşamak için güneydeki Marmaris, Muğla, Antalya, Alanya tatil bölgeleri tercih edilirken, yatırıma yönelik olarak İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirler ön plana çıkıyor. Kısacası yeni jenerasyon gurbetçiler, ailecek gelip oturacağı veya kiraya verebileceği gayrimenkulleri alma arayışındalar. Bu anlamda; dünyaca bilinen bir şehir olması, yüksek kira getirisi sağlaması ve şehrin gelişmesine bağlı olarak mülkün kendi değerinin artmasının İstanbul ve İzmir’i öne çıkarıyor.

Konut hangi ödeme sistemi ile alınmalı?

Son dönemde yapılan pek çok kampanyada nakit alımlarda gayrimenkul firmaları tarafında önemli indirim oranları uygulanıyor. Bunun yanı sıra hali hazırda başlatılan 0.98 faiz kampanyası ile Türkiye’deki pek çok bankadan kredi çekerek konut almak mümkün. Ancak bu kampanya sadece banka ile anlaşan bazı konut projelerinde geçerli. Bir başka öneri de bir miktar peşinat verip, bulundukları ülkelerden tüketici kredisi çekerek ev almaları.

 

 

 

Share
290 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.