Türkiye Tacikistan İş Forumu 16 Şubat’ta Duşanbe’de | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Türkiye Tacikistan İş Forumu 16 Şubat’ta Duşanbe’de

Zengin maden yataklarını ve su kaynaklarını teknoloji yetersizliği sebebiyle yeterince değerlendiremeyen, aynı zamanda özellikle inşaat alanında büyük yatırım potansiyeli bulunan Tacikistan’a, diplomatik ilişkilerin 25’inci yıldönümü sebebiyle Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, beraberinde geniş bir işadamı heyetiyle gidecek. 16 Şubat’ta Duşanbe’de gerçekleştirilecek Türkiye-Tacikistan İş Forumu’nda 50 Türk işadamının yanı sıra Tacikistan’dan 300 işadamı yer alacak.

DEIK, Türk Tacik İş Konseyi ve Tacikistan Ticaret Sanayi Odası tarafından organize edilen ve her iki ülkenin ekonomi bakanlıkları tarafından himaye edilen Türk-Tacik İş Forumu 16 Şubat’ta başlayacak ve burada iki ülke firmaları karşılıklı görüşme fırsatı bulacak. Toplantılara, Kazakistan, Kırgızistan gibi ülkelerde proje üstlenmiş Türk şirketleri de katılacak.

indergi-tacikistan

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirecek toplantı, diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 25’inci yıldönümüne denk gelmesi yönüyle de ayrı bir önem taşıyor. Tacikistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden birisi olan Türkiye, aynı zamanda ülkenin en çok ticari ilişki kurduğu üç ülkeden birisi olma özelliği taşıyor. Özellikle son 6-7 yılda önemli gelişme gösteren Tacikistan ekonomisi, başta Kuzey Fergana Vadisi’ndeki Sudg-Hojend bölgesinde ve Güney Khatlon bölgesinde, ağırlıklı sebze, meyve ve pamuk olmak üzere tarımda önemli yatırım fırsatları sunuyor.

Türk firmaları, Tacikistan’a konfeksiyondan inşaat malzemelerine, kozmetik-temizlik ürünlerinden gıda maddelerine birçok sektörde her çeşit ürünü ihraç ediyor. Aynı zamanda birçok Türk şirket burada yaptığı üretimi, Afganistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Rusya’ya ihraç ediyor. Tacikistan, Türk müteahhitlik firmalarına ve tedarikçilere de diğer altyapı, yol, tünel, köprü gibi projeler yalımda, bu önemli baraj projesinde de önemli iş fırsatları sunuyor.
Bugüne kadar müteahhitlik firmalarının 500 milyon dolardan fazla iş gerçekleştirdikleri Tacikistan da kısa bir süre önce Asya Kalkınma Bankası Finansmanı ile açıklanan; Duşanbe-Kurgantepe arası yol ve köprü projesi ihalesine Türk müteahhitlik firmalarının katılması bekleniyor.

Share
662 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.