Türkiye Fonlarını Sattı  | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

22 Haziran 2018

Türkiye Fonlarını Sattı 

Dubai merkezli Abraaj Group, Latin Amerika, Sahra Altı Afrika, Kuzey Afrika ve Türkiye’deki fon yönetim faaliyetlerini ABD merkezli yatırım yönetim şirketi Colony Capital’e sattı. Abraaj Group’un internet sitesinde yer alan bilgilere göre fonun Türkiye’de 6 şirkette yatırımı bulunuyor: Biletall, Netlog, Fibabanka, Hepsiburada, Yorsan, Republika.

DÜNYANIN önde gelen fon şirketlerinden Dubai merkezli Abraaj Group, yaşadığı zor günlerin üzerine Türkiye’deki varlıklarım da devrettiğini duyurdu. Şirket, Latin Amerika, Sahra Altı Afrika, Kuzey Afrika ve Türkiye’deki fon yönetim faaliyetlerini, ABD merkezli yatırım yönetim şirketi Colony Capital’e sattı. Abraaj’m Türkiye’de Büetall, Netlog, Fibabanka, Hepsiburada, Yorsan, Republika şirketlerinde yatırımları bulunuyordu. İngiliz yayın kuruluşu Financial Times’ta çıkan bir habere göre, devir işlemleri temmuza kadar sonlandırılacak. Anlaşmanın finansal boyutu ile ilgili ise iki şirketten de herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bu yılın başında yatırımlarının 14 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığı açıklanan Abraaj Group’un Cayman Adaları’nda bulunan holdingi, geçtiğimiz günlerde şartlı tasfiye başvurusunda bulunmuştu. Abraaj’ın son 6 aydır çok ciddi mali kriz yaşadığı uzmanlar tarafından dile getiriliyordu. Aralarında Bül&Melinda Gates Vakfı’nın da olduğu yatırımcılar, Abraaj’m 1 müyar dolarlık sağlık fonunda kötü bir portföy yönetimi sergilediği yönünde şikayetlerde bulunuyordu.

COLONY Capital Yönetim Kurulu Başkam Tom Barrack, satışla ilgili olarak “Bunun, tüm tarafların yeniden inşa edilmesini mümkün kılacağını ve son aylarda Abraaj çevresinde oluşan spekülasyonları sona erdireceğini umuyoruz. Grup ve grubun tüm hissedarları kapsamlı bir küresel çözüme sahip” ifadelerini kullandı. Anlaşma, Cerberus Capital Management’ın Abraaj’ın fon işlerini elde etmek için devreye girmesinden soma geldi. Cerberus, Abraaj’ın varlık yönetimi kolu, Abraaj Investment Management Limited, için 125 milyon dolar teklif etmişti. Alacaklılara, zaman içinde varlıkları satarak geri ödeme yapabilmek amacıyla Abraaj, alacaklılara borçlu olanlar için 1 milyar dolarlık bir yeniden yapılandırma planı başlattı. Ancak bu hafta başında iki alacaklı, Cayman Adaları’nda borçların ödenmemesi sebebiyle Abraaj’ı devretmek için dava açtı ve şirketin geçici tasfiye memurları tayin edilerek mahkeme koruması talep etti.

Kaynak: HÜRRİYET

 

Share
366 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.