Türkiye Aydınlatmada Küresel Güç Oluyor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Türkiye Aydınlatmada Küresel Güç Oluyor

11. IstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi 19-22 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşiyor. Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu, Afrika, Doğu Avrupa, Balkanlar, BDT Ülkelerinden 8000’i aşkın sektör profesyonelini ağırlamaya hazırlanan IstanbulLight Fuarı 250’nin üzerinde firmanın en yeni ürün ve teknolojilerine ev sahipliği yapıyor.

UBM tarafından Aydınlatma Gereçleri İmalatçıları Derneği (AGİD) ve Aydınlatma Türk Milli Komitesi (ATMK) stratejik ortaklığı ile düzenlenen 11. IstanbulLight Uluslararası Aydınlatma ve Elektrik Malzemeleri Fuarı ve Kongresi 19-22 Eylül 2018 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşiyor. Türkiye’nin yanı sıra Orta Doğu, Afrika, Doğu Avrupa, Balkanlar, BDT Ülkelerinden 8000’i aşkın sektör profesyonelini ağırlamaya hazırlanan IstanbulLight Fuarı 250’nin üzerinde firmanın en yeni ürün ve teknolojilerine ev sahipliği yapıyor.

Ülkemizin artan nüfusunun tetiklediği inşaat sektöründeki büyümeye bağlı olarak aydınlatma ve elektrik sektöründe önemli fırsatlar ortaya çıkıyor. Sektörde yakalanan büyüme, kamunun yenilenmeye yönelik yatırımları ve enerji verimliliği için artan farkındalıkla destekleniyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından duyurulan 55 maddelik Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı ise, tüm sokak aydınlatmalarında enerji verimliliğinin gözetilmesi maddesiyle sektörün en önemli gündem başlıklarından birini oluşturuyor.

UBM EMEA IstanbulLight Marka Direktörü Mehmet Dükkancı: “11. IstanbulLight Fuarı paralelinde düzenlenecek, IstanbulLight Forumu kapsamında dört gün boyunca sektör için önem taşıyan birçok panel gerçekleşecek. Bu panellerde ağırlayacağımız ulusal ve uluslararası uzmanlarla aydınlatmanın akıllı şehirlerde entegrasyonu, genel aydınlatma ve binalarda enerji performansının artırılmasında aydınlatmanın önemi ve bu uygulamaların finansmanında enerji performans kontratı gibi kritik ve güncel konuları değerlendireceğiz.
Sektör için çok değerli olan bu etkinliği stratejik partnerlerimiz AGİD ve ATMK ile birlikte onların katkılarıyla gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi, ilki 2017 yılında düzenlenen IstanbulLight Aydınlatma Tasarımı Zirvesi, yurt içi ve yurt dışından saygın aydınlatma tasarımcılarını ve aydınlatma tasarım ofislerini, mimarlar, kamudan ve özel sektörden yatırımcıları, proje ofislerini, inşaat müteahhittlik şirketlerini bir araya getiriyor.

Binaların, meydanların, anıtların, mekanların daha iyi, daha güzel, daha estetik, daha verimli aydınlatılması, aydınlatma tasarımının mimari projelerdeki rolü ve önemi gibi konuların aydınlatma tasarımcıları tarafından bu zirvede ele alınması ve sunumlarla ufuk açıcı bir ortam oluşturulması planlanıyor.

Türkiye, Bölgesel Dağıtım Merkezi Oluyor
Avrupa ülkeleri için aydınlatma alanında üretim merkezine dönüşme hedefleri bulunan yerli aydınlatma sektörü, Türkiye’nin coğrafi konumu sayesinde bölgesel bir dağıtım ve lojistik merkezine dönüşüyor. Derneğimiz, AGİD verilerine göre sektör özellikle son 10 yılda Türkiye ortalaması üzerinde büyümüş ve aydınlatma sektörünün pazar büyüklüğü 2 milyar doları aşmış bulunuyor. Sektör, yeni nesil aydınlatma teknolojileri arasında başı çeken LED pazarındaki büyüme ve bunun sektöre kattığı dinamizm ve ivme ile son yıllardaki hızlı artışını sürdürmektedir.
Fuarın katılımcı profilini; teknik aydınlatma armatür üreticileri, dekoratif aydınlatma armatür üreticileri, lamba üreticileri, aydınlanma komponent üreticileri, aydınlatma tasarım ofisleri, elektrik malzemeleri ve aydınlatma kontrol ekipman üreticileri oluşturuyor. Fuar katılımcıları; kamu ve özel sektör yatırımcıları, proje ofisleri, mimarlık ofisleri, elektrik proje ofisleri, aydınlatma tasarım ofisleri, inşaat müteahhitleri, elektrik proje müteahhitleri, elektrik toptancıları, elektrik perakendecileri ile buluşacak. Sektördeki gelişmeleri, yeni ürünleri, hizmetleri ve şirketleri tanımak, işi işkilerini geliştirmek isteyenler IstanbulLight’ta buluşuyor. IstanbulLight Forumu, Aydınlatma Tasarımı Zirvesi, Alım Heyeti Programı ve fotoğraf yarışması gibi özel etkinlikler gerçekleştirilecek

Share
3764 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.