Türk Yatırımcının Yeni Rotası | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

07 Mayıs 2018

Türk Yatırımcının Yeni Rotası

Türk yatırımcı artık kabuğuna sığmıyor, dünyanın farklı coğrafyalarında yatırımlar yapıyor. Bu ülkelerden biri de Sırbistan. Avrupa’nın gelişen ülkeleri arasında yerini alan Sırbistan’ın Başkenti Belgrad, Türk yatırımcısının yeni rotası haline geldi. Setup Yatırım’dan Beko’ya, Simit Sarayı’ndan D&P’ye kadar birçok Türk markası kentte yatırım yapma yarışında 

Türkiye coğrafi konumu ile gelişmekte olan birçok pazara da yakın. Bu durum da Türk yatırımcılar için fırsat kapılarını aralıyor… Balkanların gelişme potansiyeline sahip ülkelerinden biri olan Sırbistan, Türk yatırımcıların merceği altına girdi. Sırbistan Türk yatırımcı için ülkemizin 1990’lı yıllardaki gelişim sürecine benzerlik göstermesi bakımından cazip bir ülke. AVM yatırımlarından, tekstilden gıdaya, parfümeriden giyime kadar hemen her alanda bakir olan bu ülkede yatırım yapmak isteyenlere yönelik fırsatlar mevcut. Üstelik yapı stokunun çok eski olduğu ve gelişime açık bu ülkede inşaat sektörü için de fırsatlar bulunuyor. Eski Yugoslavya’nın başkenti olan Belgrad aynı zamanda tüm Balkanlar için halen bir çekim merkezi ve bölgesindeki diğer ülkelere mal ve hizmetlerin kolay ulaştırılabilmesini sağlıyor. Sırbistan’da üretilen ürünler Doğu ve Orta Avrupa ülkelerine kolayca ihraç edilebiliyor. Avrupa Birliği, Amerika, Güneydoğu Avrupa ve Rusya’yı da kapsayan yaklaşık bir milyarlık nüfusa sahip geniş bir pazarlara gümrüksüz ihracat yapılabilmesi de bu ülkeye yatırımları cazip hale getiriyor.

22 milyar dolar çekti 
Orta ve Doğu Avrupa ülkelerine göre, işletme maliyetleri çok daha düşük olurken, 10 yıllık gelir vergisi muafiyeti ve çalışanlar için SSK primleri muafiyetleri gibi teşvikler
altına alan hukuksal ve yasal düzenlemeler sayesinde Sırbistan son on yılda 22 milyar doların üzerinde yabancı yatırım çekmiş durumda. Total, Fiat, Microsoft, Telenor, Coca-Cola, Gazprom, Michelin, China Bank, Reiffeisen ve Intesa Bank bu ülkeye önemli yatırım yapan firmalardan bazıları. Halkbank, Simit Sarayı, Loris gibi Türk şirketlerinin yatırım yaptığı ülkede Belgrad öne çıkarken, nitelikli konuta ihtiyaç doğrultusunda Türk müteahhitler de rotalarını Belgrad’a çevirdiler. Setup İnşaat, Belgrad’a 155 milyon euro yatırımla Sky Garden adıyla 754 konut, 31 ticari birimden oluşan ilk Türk imzalı projeyi yapacak. 10 katlı 3 bloktan oluşan projenin haziran ayında Sırbistan’da satışa sunulması hedeflenirken konutların fiyatı 75 bin euro’dan başlayacak.
Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç, Türklerin Belgrad’da 100 milyon dolar civarında yatırımı olduğunu söylüyor. Yatırımcıları teşvik eden Sırbistan’ın Türkler açısından bir cazibe merkezi haline geldiğini belirten Tanju Bilgiç, “İstanbul’a Adana ve Antalya’ya gelir gibi gelinebiliyor. Burada 15 bin Sırp’a iş veriyoruz. Henüz inşaata başlamamış 4-5 Türk firması da var.Tekstilde ise 10’a yakın büyük firma var. Yakında bin kişiye istihdam sağlayacak bir fabrika açılacak. Sırbistan ve Türkiye imajı karşılıklı olarak olumluya dönüştürülüyor” diyor.

Türkiye’den ihraç edecek 
İnşaat malzemelerinin çoğunu Türkiye’den temin edeceklerini, işçileri de Türkiye’den Sırbistan’a götüreceklerini söyleyen Setup Yatırım Eş Başkanı Umut Ekşi, “Yurt dışında gerçekleştireceğimiz bu proje ile hem ülkemizin ekonomisine hem de istihdamına katkı sağlayacağız. Sky Garden projesini inşa ederken yatırım tutarının 100 milyon Euro’sunu ihracata ayıracağız. Sırbistan, dünyada en fazla yatırım yapılan ülkelerden biri. Sky Garden projemiz de New Belgrad bölgesindeki en büyük projelerden biri olacak” diyor.
Gianfranco Ferre L.L.C markasının ilk gayrimenkul projesini de hayata geçirdiklerine işaret eden Umut Ekşi, Ferre Rezidans’ın Ferre’nin tasarımcıları tarafından tasarlanacağını, özel seramik, duvar kağıdı gibi ürünler üretileceğini, rezidans dairelerinin metrekare fiyatının da 3 bin 500 euro’dan başlayacağını vurguluyor. Setup Yatırım Eş Başkanı Gökhan Tosun da şirketin 2018 yılı için 480 milyon dolarlık yatırım potansiyeli olduğunu, yatırımları yurtiçinde ve yurtdışında artırarak devam ettireceklerini söyledi.

Dört yıldan bu yana Sırbistan’a kapı kolu, menteşe gibi pwc aksesuarları ihraç eden PM Group’un sahibi Erdem Tuncer, Sırbistan’ın hızlı gelişen bakir bir pazar olduğunu bu pazar üzerinden Romanya, Macaristan ve İtalya’ya da satış yaptıklarını vurguluyor. Erdem Tuncer, Sırbistan’ın özellikle inşaat sektörü için fırsatlar barındırdığını, ülkede yatırım yapmak isteyen yabancı şirketlere veya girişimcilere cazip ekonomik, yasal ve siyasi bir ortam yarattığını vurguluyor. Ülkedeki yabancı şirketlerin yerel firmalar ile eşit ölçüde hak ve yükümlülüklerden yararlandığına dikkat çeken Onur Ekmen, “Avrupa Birliği (AB) yasalarına uyum sürecindeki ülkenin 2025 yılında AB üyesi olması bekleniyor. Bu da yatırımcılar için cazibesini artırıyor” diyor.

Yatırım yasası var 


Sırbistan hükümeti, kamu kurumlarının özelleştirilmesi için ciddi çaba sarf ediyor ve yabancı girişimcileri bu konuda teşvik ediyor. Bu anlamda 200’e yakın şirket Sırp kökenli olmayan yatırımcılara satılmış durumda.
BeeOAnt Danışmanlık şirketi ile Sırbistan’a yatırım yapmak isteyen yatırımcıları danışmanlık hizmeti veren Onur Ekmen, Sırbistan’ın 2002 yılında Yabancı Yatırım Yasası’nı çıkardı.

Sky Garden haziranda satışa çıkacak 
Setup İnşaat, Belgrad’da 155 milyon euro yatırımla hayata geçirdiği Sky Garden projesi, Haziran’da Sırbistan’da satışa sunulacak. Belgrad’ın en planlı ve en hızlı gelişen ilçesi New Belgrad’da yer alan Sky Garden, 754 konuttan ve 31 ticari birimden oluşuyor. Mental Design Works’ten (MDW) Salih Çıkman imzasını taşıyan Sky Garden, 17 bin metrekare arsa alanı üzerinde toplam 128 bin metrekare inşaat alanına sahip. 10 katlı 3 bloktan oluşan ve büyüklükleri 42 ile 85 metrekare arasında 1+1 ve 2+1 konutların yer aldığı projede, yaklaşık 10 bin metrekare yeşil alan bulunuyor. 2 etaptan oluşan projenin 50 milyon euro yatırımla inşa edilecek ilk etabı Haziran 2020’de teslim edilecek. 3 bin metrekarelik sosyal tesis alanın yanı sıra projede 935 araç kapasiteli otopark da bulunuyor. Sky Garden, NicolaTesla Havalimanı’na 15 dakikalık mesafede, Pan-European Motorway E-75’e ise 900 metre uzaklıkta yükseliyor.

Yatırım ve İhracatı Geliştirme Ajansı (SIEPA) yabancı girişimcilere özelleştirme programları, yatırım fırsatları konularında güncel bilgiler veriyor. 49 ülke ile karşılıklı yatırım anlaşması imzalayan ülkeden yatırım yapılacak bölgeye göre teşvik alınabiliyor.

Setup Yatırım Eş Başkanı Umut Ekşi 
Yeni projeler üretebiliriz 
“Gianfranco Ferre L.L.C markasının ilk gayrimenkul projesini de hayata geçiriyoruz. Projemizdeki bloklardan biri Ferre imzalı olacak. Ferre Rezidans, Ferre’nin tasarımcıları tarafından tasarlanacak. Şirket Avrupa’nın başka kentlerindeki arsalarına da birlikte proje üretmemizi istiyor. Bu projenin ardından birlikte başka ülkelerle de birlikte çalışabiliriz.”

BeeOAnt Danışmanlık Kurucu Ortağı Arzu Ekmen: 
Yatırımcıya cazip teşvikler veriyor 
“Sırbistan’a yatırım yapmak isteyenler için yapılan yatırım miktarına, yaratılan istihdama göre vergi muafiyetleri, maaş desteği teşvikleri veriliyor. Yerel belediyeler de fabrika ve üretim alanları için ücretsiz arsa tahsis edebiliyorlar. İki yıl önce yerel bir bankayı satın alan Halk Bank, Türk yatırımcılar için en büyük dayanak. AB’ye komşu ama yakında AB içinde yer alacak bir ülke olarak da öne çıkıyor.”

INDERGİ

Share
511 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.