Türk Lirasından Tarihi Rekor | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Türk Lirasından Tarihi Rekor

Bu yılın şubat-ağustos döneminde yüzde 8.49 değer kazanan TL, dolar karşısında tam 7 ay üst üste yükseliş kaydederek tarihinde bir ilke imza attı. Dolar/TL, cuma günü 3.39’la 9 ayın en düşük seviyesine indi. 

indergi-turk-lirasi-tarihi rekor

Akşam gazetesinin haberine göre, dolar karşısında 7 ay üst üste değer kazanan Türk Lirası (TL) bu performansıyla tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Bu yıl şubatta dolar karşısında yükselişe geçen TL, 1989’da konvertibl olmasından bu yana ilk kez 7 ay üst üste dolar karşısında değer kazandı. TL, bu yılın şubat-ağustos döneminde yüzde 8,49 artış kaydetti. ABD ile Kuzey Kore arasında yaşanan gerilim ve ABD’de açıklanan verilerin beklentileri karşılamamasından negatif etkilenen dolar, yurtiçinde de Merkez Bankası’nın sıkı para politikası sonucu değer kaybetmeye devam ediyor.

Dolar 9 Ayın En Düşüğü

TL’deki güçlenme ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırma ihtimalinin giderek azalmasının etkisiyle ağustos ayında 1,9 değer kaybeden dolar/TL, cuma günü de 3,3999 ile 9 ayın en düşük seviyesine geriledi. Uzmanlar, Fed bu yıl iki faiz artışı yapsa da piyasalarda düşük enflasyondan dolayı 3’üncü faiz artışı beklentisinin oldukça zayıfladığını, bu durumun da doların diğer para birimleri karşısındaki değer kayıplarını hızlandırdığını söyledi.

Rakiplerle Pozitif Ayrıştı

indergi-dolar

Stratejist Cüneyt Paksoy, dolar/TL’nin son dönemde TCMB’nin sıkı duruşu, hükümetin reform kararlılığı ve pozitif hale gelmeye başlayan yabancı algısıyla diğer gelişen ülke kurlarına oranla belirgin bir pozitif ayrışma gösterdiğini kaydetti.PAKSOY, şöyle devam etti: “Dolar endeksi görece düşük seviyelerde kalmaya devam ettikçe dolar/TL tarafında aşağı yönlü hareketlerin mümkün olabileceğini düşünüyoruz. Aşağı hareket devam ettikçe 3,40 altında 3,30-3,35 aralığı potansiyel yeni dip olarak önem kazanacaktır.Dolar endeksi mevcut seviyeleri dip yapar ve tekrar yukarı atak geliştirirse daha temkinli olunması gerekiyor.”

Merkez’in kararı ne olacak?

KapitalFX Araştırma Müdür Yardımcısı Enver Erkan da, Fed’in para politikası hamlelerine dair belirsizliğin arttığını ve faiz artırma ihtimallerinin günden güne azaldığı belirterek, Güney Florida’yı tehdit eden Irma kasırgasının da negatif bir etken olarak piyasaları zorladığını vurguladı. Erkan, yüzde 10,7 seviyesine yükselen enflasyonun ardından TCMB’nin 14 Eylül’deki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında herhangi bir faiz indirimi yapması veya bu konuda bir sinyal vermesinin beklenmediğini kaydetti.

3.36’ya gerileyebilir 

Erkan, açıklamasında dolar/TL’de 3,40 altı fiyatlamalarda 3,38-3,36 seviyelerine doğru geri çekilmelerin mümkün olabileceğini ifade ederek, kısa dönemde konjonktürün dolar aleyhine ve faiz farklarının da Türk Lirası lehine olmasının kurda ana yönün aşağı yönlü olmaya devam ettiğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Share
337 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.