Turizm Sektöründe Yatırım Süreci Başladı | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

11 Ocak 2019

Turizm Sektöründe Yatırım Süreci Başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Turizm yatırımlarının tahsis ve irtifak hakkı sürelerinin uzatılmasına yapılan başvurular sonucunda aralık ayı sonundan bugüne kadar 800 milyon lira tahsil edildi” dedi.

Çevre ve Şehircilik, Kültür ve Turizm, Tarım ve Orman ile Ulaştırma ve Altyapı bakanlıklarının çalışmasıyla hazırlanan, 4 Mayıs 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Kamu Taşınmazları Üzerindeki Turizm Yatırımlarının Sürelerinin Uzatılması ile Satışına İlişkin Yönetmelik” ile turizm tesislerinde yatırım ve dönüşüm süreci başladı.

Üzerinde turizm yatırımı gerçekleştirilmek amacıyla yatırımcılara 564 otel, tatil köyü, günübirlik tesis, golf tesisi ve benzeri turizm tesisi ile 52 yat limanı ve yat çekek yeri tahsis edildiğini dile getiren Kurum, bu tesislerin 49 yıla kadar yapılan tahsis sürelerinin azalmasının, tesislerin yenilenmesine ve teminat gösterilerek kredilendirilmesine engel oluşturduğunu ifade etti.

“Yüzde 70 oranında başvuru sağlandı”

Söz konusu düzenlemeyle yatırımcı ve işletmecilere kamu taşınmazları üzerinde turizm tesisi yapmak amacıyla verilen sürelerin bir defaya mahsus yararlanma bedeli alınmak şartı ile 49 yıla uzatılabilmesine imkan sağlandı. Milli park ve tabiat parklarında bulunan konaklama amaçlı turizm tesislerinde kira sözleşmeleri de 29 yıla ya da 49 yıl süreli irtifak hakkına dönüştürülmek suretiyle uzatılabilecek. Başvuru süresi 5 Aralık’ta sona eren bu düzenlemeden yararlanmak isteyen yatırımcılar, ilgili Bakanlıklara başvurularını tamamladı. Bakanlık verilerine göre yüzde 70 oranında başvuru sağlandı. Ücretini ödeyen işletmelerin süre uzatma işlemleri 2019 yılı başı itibarıyla tamamlandı.

Share
203 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.