Tüketici Güveni 10 Yılın En Düşüğünde | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

24 Ekim 2018

Tüketici Güveni 10 Yılın En Düşüğünde

Tüketici güven endeksi ekim ayında yüzde 3.4 azalarak yaklaşık 10 yılın en düşüğü olan 57.3 değerini aldı. Endeks en son Aralık 2008’de 56.7 ile bugünkünden daha düşük bir değer almıştı.

Tüketici güven endeksi ekim ayında yüzde 3.4 azalarak yaklaşık 10 yılın en düşüğü olan 57.3 değerini aldı. Merkez Bankası ve TÜİK işbirliği ile hazırlanan endeks bir önceki ay olan eylülde de yüzde 13.2 düşüş göstermişti. Endeks en son Aralık 2008’de 56.7 ile bugünkünden daha düşük bir değer almıştı.

Tüketici güven endeksini oluşturan alt kalemlerden hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 4.1 azaldı. Gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi ekimde yüzde 2.4 azalış gösterdi. Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisinin artmasıyla işsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 5.4 geriledi.

QNB Finansbank Ekonomisti Deniz Çiçek, tüketici güven endeksinin küresel krizden bu yana en düşük seviyeye geldiğini belirterek “Genel ekonomik durum ve hane halkı madde durumuna dair algı ve beklentilerde belirgin şekilde kötüleşirken, en büyük bozulmanın dayanıklı tüketim malı, konut ve otomobil gibi büyük harcama kalemlerindeki satın alma ihtimallerinde olduğu görülüyor. Bu durum iç talepteki hızlı yavaşlamanın sürdüğüne işaret ediyor” dedi. Endeksin 100’den büyük olması iyimser, 100’den küçük olması ise kötümser durum olduğunu gösteriyor

Kaynak: Cumhuriyet

Share
371 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.