TOKİ’den İstanbul’a 4 bin sosyal konut | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

TOKİ’den İstanbul’a 4 bin sosyal konut

Bu yıl içinde İstanbul’da 4 bine yakın sosyal konut arz edeceklerini açıklayan TOKİ Başkanı Turan, Silivri’de inşa edecekleri bin 400 ev için mart ayı ortasında ihale yapacaklarını söyledi. Güngören’e Tozkoparan’da da 5 bin konutu kapsayacak yeri bir dönüşüm projesine başlayacaklarını kaydeden Turan, 4 büyük çaplı park projesiyle ilgilendiklerini belirtti

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, İstanbul’da sosyal konut yapmaktan vazgeçmediklerini belirterek, kentte bu yıl içinde 3 bin 500-4 bin konut arz edeceklerini açıkladı. TOKİ’nin asıl hedefinin sosyal konuta erişmek isteyen vatandaşa, imkan çerçevesinde sosyal konut yapmak olduğunu ifade eden Turan, Silivri’de inşa edilecek olan bin 400’e yakın konut için mart ayı ortalarında ihale yapacaklarını açıkladı. Silivri konutlarına bu yıl içerisinde başlayacaklarını, kuralarını çekeceklerini kaydeden Turan, evlerin gelecek yıl içinde teslim edileceğini söyledi. Kayabaşı ve Hoşdere arasında da 1000’e yakın konuta bu yıl içerisinde başlayacaklarını ifade eden Turan “Yine 1000’e yakın konut üretim aşamasında olup satacağımız var. Yine Tuzla bölgesinde planlamasını yaptığımız bir alanda sosyal konut anlamında orta ve dar gelir grubuna yapacağımız konutlar var” dedi.

16 milyar lira bütçe

TOKİ’nin 2018 için asgari 60-70 bin konut hedefi koyduğunu dile getiren Başkan Turan, şunları söyledi:

“TOKİ’nin son 13 yılda yıllık ortalama 43 bin konut üretti. 2016’da 65 bin, 2017’de 60 bin sosyal konut inşa ettik. 2016 bütçe gerçekleşme rakamımız 10,5 milyar TL, 2017 bütçe gerçekleşme rakamımız 15,5 milyar TL mertebesinde. Yaklaşık yüzde 40 büyüme sağladık. 2018 hedefimiz de 16 milyar TL bütçeyle çıkmak.”

Güngören’de dev dönüşüm

Ergün Turan, İstanbul’un Güngören ilçesine bağlı Tozkoparan’da da 5 bin konutu kapsayacak, vatandaşların tamamını yerinde yaşatacak ve ülkedeki en büyük kentsel dönüşümlerinden biri olacak bir projenin hazırlığını yaptıklarını açıkladı. İlçede 1 kilometrekarede 45 bin kişinin yaşadığına işaret eden Turan, “Bu 45 bin kişiyi sağlam binalarda da olsa aynı yerde yaşatmak şehircilik açısından doğru değil. Bu şehirler dönüştüğünde doğal olarak nüfusun dışarı çıkması gerekir” yorumunu yaptı.

TOKİ Park’lar geliyor

Büyük çaplı park projeleriyle ilgilendiklerini kaydeden Ergün Turan, “Bunu TOKİ Park olarak isimlendirdik. Şu an önümüzde 4 büyük proje var” açıklamasında bulundu. Şu anda İstanbul Kayabaşı’nda, tamamlandığında toplam 2 milyon metrekare olacak bir park yaptıklarını anlatan Turan, şöyle devam etti:

“ Şu an 350 bin metrekaresini ihale ettik. İnşallah bu sonbahar aylarında da açmış olacağız. Bunların da artık büyük çaplılarını yönetmek istiyoruz. Pendik’te bir arazi satın aldık ve orada 300 bin metrekare kesintisiz, denize bakan ve içinde sosyal tesisi olan bir koru alanı inşa ediyoruz. Bu şekilde müjdeleyeceğimiz önemli 2-3 yer daha var.”

‘Ürettiğimiz her şeyi satıyoruz’

Son dönemde ‘Sektörde balon var mı yok mu?’ sorunun sıkça dile getirildiğini anlatan Başkan Turan, “Ben de şunu söylüyorum; özellikle TOKİ üretim segmentinde bir balondan bahsedilemez, ürettiğimiz hemen her şeyi satıyoruz” diye konuştu. Zaman zaman özel sektör tarafında, markalı konut projelerinde belli segmentlerde aşırı arzdan dolayı sıkıntılar oluşabildiğini kaydeden Turan, “Sektörümüz çok güçlü, ayakları yere basıyor. Belli segmentlerde arz fazlası oluştuğunda şu ana kadar kendini regüle etmeyi başardı” dedi.

‘Faizde bir sorun var’

Şu anda hem konut edinmek isteyen vatandaşların, hem de yatırımcının mevcut faiz oranlarıyla bir şey yapamayacağını ifade eden Turan, faiz oranlarının mutlaka yüzde 1’in altına inmesi gerektiğini söyledi. Bunun için öncelikle Türkiye’nin toplam tasarrufunun yeterli olması gerektiğine dikkat çeken Turan “Ancak herkesin zorlandığı bir yerde bankalar kârlarını artırıyorsa ortada bir sorun var demektir. Bankalar bu rakamları bir kez daha gözden geçirmeli” diye konuştu.

Ankara’da açık artırmayla 250 konut satacak

TOKİ, Ankara’da 6 Mart’ta yapılacak açık artırmayla Kuzey Kent Projesi’ndeki 250 konutu satışa sunacak. Ergün Turan, Kuzey Kent Projesi’nin Ankara’nın kuzeyinde 1 milyon 655 bin metrekare alan üzerine inşa edildiğini belirtti. Turan, “Yeni bir yaşam alanı olan ve farklı gelir grubundan insanları aynı yerde buluşturacak Kuzey Kent Projesi’nde ilk etapta 250 konutu açık artırma yöntemi ile satışa sunacağız” dedi. Açık artırmanın 6 Mart’ta saat 11.00’de TOKİ’nin Ankara Bilkent’teki merkezinde yapılacağını aktaran Turan, açık arttırmaya sunulacak 250 konutun 176’sının 3+1, 16’sının 3+1 dubleks ve 58’inin ise 4+1 planında inşa edildiğini söyledi. Konutların 235 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacağını söyleyen Turan, yüzde 10, yüzde 15, yüzde 25 peşinat, 96, 108, 120 ay vade seçenekleri ile ödeme planının olacağını kaydetti.

Kuzey Kent Projesi’nin Ankara yeni bir değer katacağına vurgulayan Turan, şunları söyledi. “Proje kapsamında, toplam 5 bin 82 konut inşa ediyoruz. Projemiz; içinde barındırdığı ticari, kültürel, eğitim, sağlık, spor, ibadet yapıları ve tesisleri ile her türlü ihtiyaca cevap verirken Ankara’nın yaşayan en büyük rekreasyon alanı olacak. 700 bin metrekare alan üzerinde 76 bin ağaç, 5 milyon çalı yer alacak. Kuzey Yıldızı rekreasyon alanında ise 23 farklı büyüklükte süs havuzu, müzik ve dans eşliğinde ses-ışık ve su oyunu gösterilenin yapılmasına imkan veren havuz, 2 giriş kapısı, 21 restoran, 10 lokanta, 10 kafe, 817 araç kapasiteli açık otopark, yaşlılar merkezi 5 bin kişilik amfi, nikah ve düğün salonu yer alacak.”

 

 

Share
695 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.