TOKİ Sur Manzaralı Ofis Yapacak | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

TOKİ Sur Manzaralı Ofis Yapacak

TOKİ, 94 bin 405 metrekarelik Yenikapı Mevlevihanesi koruma alanı için yeni plan hazırladı. Yeni plana göre; alana; ticaret-konut, üniversite, park, meydan, mezarlık ve yol fonksiyonları verildi.

İstanbul’un binlerce yıllık tarihine tanıklık eden surların Zeytinburnu sınırlarındaki bölümünün imar planları değiştirildi. TOKİ, 94 bin 405 metrekarelik Yenikapı Mevlevihanesi koruma alanı için yeni plan hazırladı. Yeni plana göre; alana; ticaret-konut, üniversite, park, meydan, mezarlık ve yol fonksiyonları verildi.

Plan değişikliğini İstanbul 2 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıkları Bölge Kurulu uygun bularak kararını İBB’ye bildirdi. İBB Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu da plan değişikliğine onay verdi.
94 dönümlük alanın “ticaret ve konut” yapılmak için ayrılan bölümünde inşaat hakkı yani emsal 1 olarak belirlendi. Bu fonksiyona sahip alanda bankalar, ofisler, konaklama tesisleri, sinema, tiyatro, restoran, gazino, düğün salonu gibi ticari birimler yapılacak. Üniversite alanında yurt, yemekhane, lokanta, kafeterya gibi birimler inşa edilebilecek. Bu alanda emsal 1, kat yükseklik sınırı 4 olacak. Planlama alanındaki meydan kamuya terk edilecek.

CHP’li İBB Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu kararı sert eleştirdi. Bu bölgenin Yenikapı Mevlevihanesi ve sur koruma alanı içinde olduğuna dikkat çeken Hacıalioğlu, “Bakanlık bir gecede burayı üniversite alanı ilan etti. Ne Zeytinburnu Belediyesi’nin ne İBB’nin haberi vardı. İBB olarak planları kurula göndermekten başka işlevimiz yok. Şimdi TOKİ, korunması gereken bu tarihi alanı inşaata açıyor” dedi.

Kaynak: Sözcü

Share
654 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.