TİM’de Yeni Dönem | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

01 Temmuz 2018

TİM’de Yeni Dönem

TIM’de seçim çekişmeli geçti, İsmail Gülle 9 farkla başkan oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) yeni başkanını seçti. Toplam 398 oyun kullanıldığı seçimlerde 149 oy alan İsmail Gülle, TİM’in yeni başkam oldu. Tahsin Öztiryaki 140 oy alırken, Oğuz Satıcı 109 oyda kaldı. Seçimin ardından açıklama yapan Gülle, TİM’in en medeni seçimini gerçekleştirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:
“Bugünden itibaren verdiğiniz bu görevi sizin adınıza en güzel şekilde kullanacağım. Makam küçülecek, hizmetler büyüyecek. Kimse oyunun dışında kalmayacak. TİM’i, söz verdiğimiz gibi çok farklı bir kurum haline getireceğiz. 20 sene TİM’in her noktasında hizmet ettim. Bundan sonra da daha güçlü, proaktif ve yaratıcı olacağız. Kazanan ihracatçı oldu.”

İhracatçılardan 10 talep
Genel Kurul’da konuşan eski TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, yeni dönemde hükümetten ihracatçılar olarak şu 10 talepte bulundu:

Enflasyon düşürülmeli.

OHAL sonlandırılmalı.

İstihdamı artıracak politikalar hayata geçirilmeli ve kıdem sorunu çözülmeli.

Tasarruf/yatırım açığı ve cari açık konusunda kırılganlığı azaltıcı kalıcı adımlar atılmalı.

İhracatımızın yansım yaptığımız, ülkemizdeki yabancı yatırımların yüzde 70’ini oluşturan AB’ye üyelik süreci hızlanmalı Gümrük Birliği güncellenmeli.

Vergi reformu ve KDV sorunları çözülmeli.

İnovasyonun öncelik alındığı bir milli teknoloji hamlesi yapılmalı.

Eğitim konusundaki geride kalındı. Eğitimde küresel şartlara uygun yaratıcı ve yenilikçi nesillere yönelik reform yapılmalı.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde bürokrasi azaltılmalı.

İstanbul göz bebeğimiz, uluslar arası standartlara uygun bir fuar alanına sahip olmalı. Bu konuda desteklerinizi bekliyoruz.

İhracat ilk yarıda yüzde 7.4 arttı, 82 milyar dolara yaklaştı
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ihracat haziranda geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 5 artarak 12 milyar 602 milyon dolara yükseldi. Yılın ilk 6 ayında ise ihracat yüzde 7.4 artışla 81.9 milyar dolara çıktı. Son 12 aylık ihracat da yüzde 9.7 artışla 161.5 milyar dolara ulaştı.
Haziran ayında sektörel bazda en fazla ihracatı 2.5 milyar dolarla yine otomotiv endüstrisi gerçekleştirdi.
Bu sektörü 1.4 milyar dolarla kimyevi maddeler ve 1.4 milyar dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri takip etti.
Haziran ayında en fazla ihracat artışı yüzde 34.6 ile çelik, yüzde 32.8 ile süs bitkileri ve mamulleri ve yüzde 19 ile tütün sektörlerinde yaşandı.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, görevini devrettiği haziran ayı itibarıyla yıllık bazda ihracatın 161.5 milyar dolara yükselerek Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaştığını belirterek, ayrıca 20 aydır
ihracatın soluksuz arttığını ifade etti.

Kaynak: DÜNYA

 

Share
474 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.