Temiz İş Fikirlerine 3 Milyar Dolar | İNDERgi İst. İnşaatcılar Dern. Aylık Dergisi

logo

Temiz İş Fikirlerine 3 Milyar Dolar

TÜBİTAK Başkanı Ergin, “Küresel Çevre Fonu ve TÜBİTAK’ın oluşturacağı 3 milyon dolarlık fonla Temiz Teknolojiler Girişimcilik Programı’nda başarı gösteren girişimcilerin desteklenmesi hedefleniyor” dedi.

TÜRKİYE Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ile Temiz Teknolojiler Girişimcilik Programı’nda faz 2 çalışmalarını başlattıklarını belirterek, “Gelecek yıl çağrıları açılacak faz 2 kapsamında Küresel Çevre Fonu (GEF) ve TÜBİTAK’ın oluşturacağı 3 milyon dolarlık fonla Temiz Teknolojiler Girişimcilik Programında başarı gösteren girişimcilerin desteklenmesi hedefleniyor” ifadelerini kullandı.

Ulusal bir programa dönüşecek

ERGİN, açıklamasında şunları kaydetti:

“TÜBİTAK, UNIDO ile Bireysel Genç Girişim (BİGG), Teknogirişim ve KOBİ Ar-Ge Başlangıç destek programlarından faydalanacak şekilde Temiz Teknolojiler Girişimcilik Programı faz 2 çalışmalarını başlattı. Temiz Teknolojiler Girişimcilik Programının ulusal bir programa dönüştürülmesi ve özellikle Bireysel Genç Girişim Programı’na dahil edilmesiyle sonuçlarının pazara ulaşması yönünde önemli bir adım atılmış olacak.”

KOBİ’LER DESTEKLENİYOR
Ergin, Temiz Teknolojiler Girişimcilik Programı’nın, TÜBİTAK’ın ev sahipliğinde, Küresel Temiz Teknolojiler Girişimcilik Programı (GCIP) Küresel Çevre Fonu’nun finansal desteği ve UNIDO ile 2014’ten beri yürütüldüğünü söyledi. Ergin, bu kapsamda temiz teknoloji inovasyonlarının teşvik edildiğini, enerji ve su verimliliği, yenilenebilir enerji, atık yönetimi, yeşil binalar, ulaşım alanlarında çalışan ve start-up’ların destekleneceğini bildirdi.

İlk 3’e girene nakit para ödülü
ERGİN, ilk 3’e giren iş fikirlerinin nakit parayla ödüllendirileceğini, kazananların Angeles ve California’daki ‘Global Forum-2018’de de Türkiye’yi temsil edeceklerini bildirdi. Ergin,TÜBİTAK’ın yenilikçi iş fikirlerini, destekleyecek yeni organizasyonlar geliştirmeye yöneldiğinin altını çizdi

AKŞAM

Share
500 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.